W czasie pandemii spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranami – dotyczy to zarówno dorosłych, jak również dzieci uczących się zdalnie. Negatywnie odbija się to na naszych oczach – co czwarty Polak ocenia stan swoich oczu źle lub bardzo źle. Co zrobić, by w tym trudnym czasie ulżyć naszym oczom?
Wzrok to najważniejszy ze zmysłów w życiu człowieka. Paradoksalnie niewielkie niedogodności oczu mogą wywrzeć na nie trwały, negatywny wpływ, dlatego nie wolno ich lekceważyć.
W czasie pandemii oczy mają szczególnie ciężko. Pracujemy jak wcześniej przy komputerze, jednak w dużo gorszych warunkach oświetleniowych. Dzieci uczą się zdalnie, również wykorzystując komputer. Natomiast wolny czas spędzamy głównie przed ekranami telewizora, smartfona, komputera czy tabletu.
Nie dziwi więc, że stan oczu Polaków nie jest najlepszy. Co czwarty z nas ocenia go źle lub bardzo źle. Oprócz wad wzroku i niewyraźnego widzenia, skarżymy się na łzawienie (59%), szczypanie i pieczenie oczu (53%), zaczerwienienie i przekrwienie oczu (47%), uczucie suchości (35%).
– Wymuszona przez pandemię praca zdalna przy użyciu komputera bardzo niekorzystnie wpływa na nasze oczy, które stworzone są do patrzenia w dal. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skutków tego rodzaju zachowań i najzwyczajniej nie dba o oczy. Statystyki mówią, że połowa Polaków powinna nosić okulary, w tym w wielu przypadkach także właśnie podczas korzystania z komputera. Do najczęstszych wskazywanych przez Polaków problemów spowodowanych nadmiernym wpatrywaniem się w ekrany należy wysuszenie oczu oraz dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie czy podrażnienie oczu, czyli tak zwany zespół suchego oka. Problem ten pojawia się już u nastolatków korzystających przez wiele godzin z komputera. Wszyscy powinniśmy nauczyć się traktować nasze oczy z troską i zgłaszać się do okulisty na rutynowe badanie narządu wzroku, zanim zaobserwujemy niepokojące objawy – mówi okulista dr n. med. Agnieszka Nowosielska.
Jak łagodzić dolegliwości oczu?
Miejsce pracy
Warto zadbać o oczy od podstaw, czyli odpowiednio przygotowując miejsce pracy. Ekran monitora powinien znajdować się w odległości ok. 50-70 cm od oczu i być pochylony pod kątem 10-20 stopni. Ważne dla wzroku jest także oświetlenie pomieszczenia. Prawidłowo dobrane pomoże nam się skoncentrować na pracy i nie przemęczać oczu. Kiedy pracujemy przy komputerze, musi się to odbywać przy włączonym świetle. Wtedy efekt kontrastu między bardzo jasnym światłem monitora a ciepłym oświetleniem będzie mniejszy. Sam monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, by uniknąć odbić w ekranie. Dodatkowo oczy podrażnia suche powietrze. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń – najlepiej co godzinę lub co najmniej trzy razy dziennie, by wpuścić do wnętrza świeże powietrze.
Odpowiednie nawilżenie
Długotrwałe patrzenie się w ekran może powodować zespół suchego oka. Z tego względu powinno się stale dbać o nawilżenie oczu i regularnie stosować krople do oczu. Warto starannie dobrać odpowiedni produkt, taki jak np. krople nawilżające Hylo Dual. Należy unikać kropli zawierających konserwanty, gdyż substancje konserwujące mogą pogłębiać uszkodzenie delikatnej rogówki oka.
Zrób sobie przerwę!
Wydaje się, że to nic trudnego, ale często zapominamy o robieniu krótkich, ale regularnych przerw, które doskonale wpływają na zdrowie oczu. Wystarczy na kilka minut odwrócić wzrok od monitora. Można przez chwilę wyglądać przez okno, wodzić wzrokiem po pokoju lub zamknąć oczy i wykonywać koliste ruchy, zakreślając wzrokiem koła w wyobraźni. Bardzo ważne, aby przerwy robić regularnie co dwie godziny.
O badaniu:
Dane zamieszczone w materiale pochodzą z badania opinii przeprowadzonego przez instytut IQS metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków (n-800) w grudniu 2020 roku.