Jak wybrać szachy dla dzieci?

Gra w szachy rozwija wyobraźnię i uczy logicznego myślenia. Dzieci, które trenują grę w szachy lepiej radzą sobie w szkole, częściej też zostają laureatami konkursów matematycznych i językowych. Chcesz zainteresować swoje dziecko tą królewską grą, ale nie wiesz, który zestaw szachowy – spośród licznych dostępnych na rynku – wybrać? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na to pytanie.

 

Czym szachy dla dzieci różnią się od szachów dla dorosłych?

Szachy to jedna z najstarszych gier planszowych na świecie. To gra strategiczna, intelektualna i logiczna, rozgrywana pomiędzy dwoma osobami, z których każda ma do dyspozycji 16 elementów. Te 32 elementy są umieszczone na planszy z wzorem szachownicy i przesuwane są według ustalonych reguł.

Bez względu na to, czy posiadasz szachy plastikowe z winylową tablicą czy szachy magnetyczne drewniane, założenia gry są takie same. Celem każdego z graczy jest ochrona swojego króla przez jak najdłuższy czas. Gra może trwać kilka minut, a nawet godzin, podczas których elementy są eliminowane jeden po drugim, i kończy się dopiero wtedy, gdy jeden z graczy straci swojego króla.

Pierwsze próby gry w szachy można podejmować już w przypadku dzieci 5 – 6 letnich. Warto kupić im zestaw szachowy, zanim skończą 10 rok życia – to wtedy powstaje najwięcej połączeń neuronowych w mózgu. Szachy dla dzieci nie różnią się zasadniczo od tych dla dorosłych, poza tym, że często zarówno plansza, jak i figurki są bardziej kolorowe i wesołe. Dziecku łatwiej jest je rozróżnić – i polubić!

Jak wybrać zestaw szachowy?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć, jest rozmiar. Jeśli jest to szachownica do domu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na dużą szachownicę o długości 52 cm lub nawet więcej. Jeżeli zaś planujesz zabierać szachy w każdą podróż, najlepszy będzie wybór małego zestawu. Niewielkich rozmiarów, składane szachy magnetyczne drewniane umilą niejedną wycieczkę i wypełnią czas spędzony w pociągu.

Współcześnie wysokiej jakości zestaw szachowy można wykonać praktycznie z każdego materiału. Kupując szachy dla dzieci, unikaj tworzyw, które łatwo mogłyby ulec zniszczeniu lub – co gorsza – narazić pociechy na niebezpieczeństwo, jak szkło. Klasyczny zestaw z drewna będzie z jednej strony wytrzymały, z drugiej – przyjemny w dotyku.

Nie bez znaczenia pozostają kwestie estetyczne. Ciekawą opcją są modele inspirowane wielkimi bitwami historycznymi lub konkretną epoką, np. średniowieczne szachy z reprezentatywnymi dla tej epoki figurami. Na rynku możemy spotkać także zestawy szachowe z figurkami postaci z gier wideo, legend fantasy lub nawet kreskówek. To często przykuwa uwagę najmłodszych, ale jeśli chcesz, aby Twoje dziecko dobrze przyswoiło sobie szachowe zasady, unikaj nazbyt wymyślnych i pstrokatych pionków. Najlepiej, by kolory były ujednolicone, a każdą figurę dało się łatwo zidentyfikować.

Zestaw szachowy to zakup na lata, dlatego warto zainwestować w szachy porządnie wykonane, z trwałych materiałów, takich jak drewno czy metal.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: