Jak prawidłowo myć włosy? Najważniejsze zasady

Mycie włosów tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. Nie należy sprowadzać go wyłącznie do aplikacji i zmycia szamponu. Poprawne mycie głowy to prawdziwy rytuał służący nie tylko oczyszczaniu włosów i skóry głowy, ale także pielęgnacji. Brak wiedzy w tym zakresie prowadzi do błędów, które negatywnie odbijają się na kondycji pasm.

 

Co ile powinno się myć włosy? Jak długo trwa optymalne mycie włosów? Jakich szamponów warto używać, a jakich unikać? Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku w poszczególnymi technikami? Jakich błędów unikać podczas zabiegu? W jakiej pozycji myć włosy? Dziś odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące mycia włosów!

Co ile myć włosy?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Co ile dni powinno się myć włosy? Wszystko zależy od charakterystyki skóry i używanych kosmetyków. Dobra wiadomość dla wielu włosomaniaczek to fakt, że wbrew powszechnemu mitowi mycie włosów jest dozwolone nawet codziennie. Opinia, wedle której tak częste mycie głowy osłabia kondycję pasm i skóry wynika z dość powszechnego stosowania szamponów zawierających szkodliwe substancje, silne detergenty SLS i SLES, alkohol czy parabeny.

W przypadku kobiet zmagających się z nadmierną produkcją sebum codzienne mycie włosów jest nawet wskazane. Jeśli należysz do tego grona, wystarczy że wybierzesz naturalny produkt, taki jak Szampon balansujący Hair In Balance o przyjemnym zapachu kiwi. Takich preparatów możesz używać bez przeszkód każdego dnia. Rzetelna odpowiedź na pytanie, co ile myć włosy brzmi zatem: gdy tylko uznasz, że wymagają one oczyszczenia lub odświeżenia.

Ile powinno trwać mycie głowy?

Dylemat, jak często myć głowę nie jest jedynym, przed jakim stoją włosomaniaczki. Niemal równie często poruszaną kwestią jest długość zabiegu. Ile powinno trwać mycie włosów? Szukając odpowiedzi na to pytanie, w pierwszej kolejności zapoznaj się ze sposobem użycia preparatu rekomendowanym przez producenta. Mycie włosów szamponem z silnymi detergentami powinno się maksymalnie skrócić, bo dłuższa ekspozycja na szkodliwe składniki prowadzi do wysuszenia i osłabienia włosów, a także podrażnień skóry głowy.

Przeprowadzając mycie głowy naturalnym preparatem, zazwyczaj nie musisz obawiać się o negatywne następstwa długotrwałego mycia. Jeśli Twoja głowa wymaga dogłębnego oczyszczenia, zabieg może trwać nawet kilka minut i zostać powtórzony dwukrotnie.

Jak prawidłowo myć włosy, by dokładnie je oczyścić?

Mycie włosów stało się obecnie bardzo szerokim zagadnieniem, ponieważ istnieje wiele metod uwzględniających dodatkowe użycie odżywki, zastosowanie kubeczka czy odwróconą kolejność. W tym miejscu odpowiemy na pytanie jak poprawnie myć włosy, skupiając się jedynie na ich oczyszczaniu szamponem. Dodatkowe zabiegi stanowią osobną kwestię.

Jak poprawnie myć włosy krok po kroku:

 1. Zanim rozpoczniesz mycie włosów, wymagają one szczotkowania. Dzięki temu nie będą się plątały i łatwiej rozprowadzisz po nich preparat. Czesanie włosów na sucho zaleca się posiadaczkom prostych pasm. Jak prawidłowo myć włosy kręcone? W tym przypadku przed umyciem należy je rozczesać na mokro lub korzystając z odżywki.
 2. Mycie głowy poprzedź ustawieniem optymalnej temperatury wody. Nie powinna być ona ani zimna, ani zbyt gorąca, bo w obu przypadkach skrajne temperatury szkodzą Twoim kosmykom. Z pewnością miałaś okazję się o tym przekonać, jeśli zdarzyło Ci się zapomnieć o istotnej ochronie włosów latem.
 3. Zwilż włosy, a następnie zaaplikuj szampon bezpośrednio na skalp lub wcześniej rozcieńcz go w dłoni z wodą, aby łatwiej rozprowadzał się po skórze głowy i pasmach.
 4. Mycie włosów rozpocznij od masażu skóry głowy, która również wymaga oczyszczenia. Wykonuj koliste, delikatne ruchy. Następnie rozprowadzaj szampon od nasady po końcówki Twoich włosów.
 5. Teraz bardzo dokładnie spłucz resztki preparatu ze swoich włosów. Mycie głowy możesz powtórzyć, jeśli Twoje włosy były mocno zanieczyszczone, na przykład przez pozostałości kosmetyków do stylizacji.
 6. To nie koniec. Jak prawidłowo myć włosy, by nie narazić ich na uszkodzenia? Niezależnie od tego, czy użyłaś wyłącznie szamponu, czy później sięgnęłaś po odżywkę lub maskę, na końcu opłucz włosy chłodną wodą. W ten sposób domkniesz łuski, co zapewni Twoim kosmykom lepsze nawilżenie i odżywianie.

Gdy skończysz mycie włosów, postaraj się uniknąć intensywnego wycierania ręcznikiem, a także suszenia włosów suszarką z gorącym strumieniem powietrza. Jeśli suszysz włosy dyfuzorem, spróbuj się nie szarpać włosów. W obu przypadkach narażasz swoje kosmyki na uszkodzenia!

Jak prawidłowo myć włosy innymi metodami?

Mycie włosów jest dziś możliwe naprawdę na wiele sposobów. Jak prawidłowo myć włosy poszczególnymi technikami? W tym miejscu przedstawiamy kilka przykładów.

Jak poprawnie myć włosy:

 • Odwrócone mycie włosów – ta metoda polega na nałożeniu na zwilżone włosy odżywki i umyciu ich dopiero po kilku minutach. Do jej pomyślnego zastosowania konieczna jest odpowiednia odżywka, która szybko wnika w strukturę włosów, taka jak Bogata odżywka humektantowa Reverse Washing.
 • Mycie włosów odżywką – w tym przypadku mycie głowy odbywa się w sposób tradycyjny, jednak szampon zastępujesz właśnie odżywką. Skuteczne oczyszczenie jest możliwe, o ile preparat zawiera substancje pieniące.
 • Metoda kubeczkowa – stosując tę technikę, w pierwszej kolejności mieszasz szampon z wodą w kubeczku, doprowadzając do powstania piany. Dzięki temu łatwiej rozprowadzić preparat po włosach, a jednocześnie zaoszczędzić sporo wody. Mycie włosów może być bardzo ekologiczne!

W jakiej pozycji myć włosy?

Mycie głowy jest najwygodniejsze i najskuteczniejsze w pozycji pionowej, zwłaszcza jeśli korzystasz z natrysku. W ten sposób możesz nie tylko dokładnie rozprowadzić szampon od nasady po końcówki, ale również spłukać go w tym samym kierunku. Sporą popularnością cieszy się mycie włosów głową w dół, które również ułatwia spłukiwanie, ale prowadzi do plątania się kosmyków znajdujących się pod spodem.

Czy mycie włosów bez szamponu jest korzystne?

Mycie włosów samą wodą na krótką metę przynosi ukojenie pasmom, które uległy uszkodzeniu i wysuszeniu na skutek inwazyjnych kosmetyków lub warunków atmosferycznych, lecz tę technikę należy traktować jedynie jako uzupełnienie. Nic nie zastąpi oczyszczania gwarantowanego przez szampon. Co ile myć włosy wodą? Najwyżej raz na kilka myć, gdy nie wymagają intensywnego oczyszczenia.

Jakie szampony pozwalają na dokładne i bezpieczne mycie włosów?

Bodaj najważniejsza odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo myć włosy brzmi: unikając chemicznych detergentów. Na dłuższą metę, mimo dokładnego czyszczenia, prowadzą one do wysuszenia i osłabienia kosmyków, a także podrażnień skóry głowy. Stosuj naturalne preparaty, unikniesz tych problemów. Mycie włosów wysuszonych należy oczywiście przeprowadzać szamponami nawilżającymi. Jeśli zmagasz się z nadmierną produkcją sebum, sięgaj po szampony balansujące. Preparat zawsze dobieraj do charakterystyki i aktualnej kondycji Twoich włosów i skóry głowy.

Jakich błędów unikać podczas mycia włosów?

Na koniec warto wymienić kilka błędów, które niestety bywają powielane w trakcie mycia głowy.

Jak prawidłowo myć włosy – unikaj tych błędów:

 • Niedokładne spłukiwanie szamponu – szczególnie groźne w przypadku preparatów zawierających chemiczne detergenty i inne szkodliwe substancje.
 • Zbyt gorąca woda – rozchyla łuski włosów, narażając je na uszkodzenia, podrażnia skórę głowy i powoduje nadmierną produkcję sebum.
 • Nierozczesywanie włosów przed myciem – zdecydowanie obniża skuteczność zabiegu,
 • Brak masażu skóry głowy – osłabia ukrwienie cebulek, a także ich dotlenienie za sprawą pozostałych na skórze zanieczyszczeń.

Wierzymy, że lektura tego wpisu zainspiruje Cię do stosowania dobrych praktyk związanych z myciem głowy, które stanie się dla Ciebie przyjemnością i poprawi kondycję Twoich kosmyków!

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: