Jak osiągnąć poczucie szczęścia i spełnienia?

Szczęście można zdefiniować na wiele sposobów, gdyż w rzeczywistości ma ono wiele odcieni. Jednak każdy z nas chce być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Każdy pragnie podejmować zawsze trafne i konstruktywne decyzje, zaś życie nie zawsze jest pasmem sukcesów, przekładających się na permanentne poczucie szczęścia. Jak zatem sprawić, byśmy mieli nieustanne przekonanie, że osiągnęliśmy poczucie szczęścia i spełnienia?

 

Poziom szczęścia oceniaj holistycznie

Przez wielu psychologów szczęście definiowane jest jako „ogólne poczucie przyjemności i sensu życia”. Zazwyczaj osoba, która jest przekonana o swojej szczęśliwości i tym szczęściem emanuje na otoczenie odczuwa, że jej egzystencja ma głęboki i niezaprzeczalny sens. Jednak na poziom odczuwanego szczęścia należy patrzeć holistycznie. Co to oznacza w praktyce? Otóż, nigdy nie oceniaj pojedynczych wydarzeń ze swojego życia, a zwłaszcza zaś tych, które z Twojego punktu widzenia były negatywne w sposób jednoznaczny, a w tym przypadku wyłącznie pejoratywny. Bierz pod uwagę sam ogół zdarzeń. Nie pozwól, aby jedno niepowodzenie zdecydowało o tym, że całe życie oceniasz jako przegrane. Ludzie, którzy jednoznacznie oceniają swoje życie rzadko są szczęśliwi, ponieważ analizują swoje postępowanie marnując przez to czas. Oczywiście, że każdy sukces i każda porażka w Twoim życiu, zarówno prywatnym, jak i zawodowym są niezwykle istotne, ale jak wiadomo na utrzymanie poziomu szczęścia składa się znacznie więcej aspektów niż mogłoby się Tobie wydawać.

Szczęście dla każdego może oznaczać coś innego

Aby zobrazować pewne kwestie związane ze szczęściem, można przytoczyć różnego rodzaju przykłady. Spróbujmy wyobrazić sobie, że celem kogoś staje się posiadanie wielkiej fabryki kosmetyków, która przyniesie olbrzymie dochody. Na pozór wszystko wydaje się idealne, gdyż dzięki prosperowaniu tak dochodowego biznesu osoba jest w stanie spełnić wszystkie swoje zachcianki. Będzie miała wszystko na wyciągnięcie ręki, pomoże swoim bliskim, zdobędzie przychylność wielu osobistości, nie mówiąc już o tym, jak wzrośnie jej ego. Powinno wydawać się, że wszystko to składa się na osiągnięcie ogromnego poziomu szczęścia. Jednak to tylko pozory, gdyż mimo takiego stanu rzeczy może okazać się, że cel ten nie jest do końca zgodny z jej wewnętrznymi pragnieniami. Może ta bizneswoman ciesząca się uznaniem i posiadająca na koncie mnóstwo pieniędzy posiada talent muzyczny i zawsze marzyła, aby być światowej sławy pianistką albo znaną piosenkarką. Czy czuje się do końca szczęśliwa, będąc właścicielką fabryki? Duże pieniądze mogłaby zarobić przecież jako artystka sprzedająca miliony płyt i grająca mnóstwo koncertów. Wtedy zarabiałaby nie tylko krocie, ale także cieszyła się z tego, czym się zajmuje i mogła rozwijać się w kierunku, który jest jej szczególnie bliski. Szczęście i spełnienie są więc bardzo subiektywne i zależą od naszego indywidualnego postrzegania świata i wybierania różnego rodzaju wartości, które są dla nas najistotniejsze. W tym przypadku okazało się, że tylko, gdy wybierzemy cel zgodny z wartościami, jakie preferujemy będziemy znacznie szczęśliwsi. Co więcej, na szczęście składa się realizacja naszych osobistych pasji, a nie czyichś oczekiwań względem nas.

Zrezygnuj z wyścigu szczurów

Wiele osób, zwłaszcza młodych bierze udział w wyścigu szczurów. Okazuje się, że branie udziału w takiej konkurencji nie ma nic wspólnego ze szczęściem czy poczuciem spełnienia. Rezygnując z wyścigu szczurów na rzecz szczęścia w rzeczywistości nie rezygnuje się z podążania do celu, który sobie wyznaczyliśmy. W takim przypadku decydujemy się wówczas jedynie na wykluczenie się z konkurencji, która może być źródłem nerwów czy nawet frustracji, z uwagi na to, że przy ogromnej ilości kandydatów starających się np. o wymarzoną pracę, często dokonywany przez pracodawcę wybór jest dość przypadkowy. Nie zawsze na tym pierwszym etapie przeprowadzający rozmowy kwalifikacyjne jest w stanie wyłonić idealnego kandydata. Dlatego możemy pójść inną drogą, powoli i sukcesywnie, zdeterminowani w dążeniu do celu, powinniśmy realizować swoje zamierzenia w mniej stresujący sposób. Oczywiście nie oznacza to, że ciężka praca nas ominie, ale na pewno ominie nas gorycz, wynikająca z tego, że przy ogromnej ilości kandydatów być może nie dostrzegą naszego potencjału. Otóż, może okazać się nawet, że rezygnacja z wyścigu szczurów jeszcze bardziej zmotywuje nas do działania, gdyż jak mawiał Albert Einstein „ w trudności drzemią możliwości ”. A jeśli już uległaś pokusie i stałaś się wyścigowym szczurem jedyną radą dla Ciebie jest to, abyś nie była już dłużej niewolnikiem przyszłości. Realizuj swoje zamierzenia powoli, ale zmierzaj do przodu nie oglądając się wstecz i pamiętaj, by działać konsekwentnie.

Droga do szczęścia hedonisty i nihilisty

Droga dochodzenia do szczęścia też jest różna, zwłaszcza jeśli pod uwagę bierze się fakt, że możesz być np. hedonistą lub nihilistą. Jeśli jesteś hedonistą z pewnością potrafisz docenić to, co w życiu najlepsze. Uwielbiasz wspaniałą zabawę w najlepszym towarzystwie, umiesz rozkoszować się dobrym jedzeniem i winem, ale być może poprzez swój stan duchowy bądź wewnętrzny niepokój, nie potrafisz osiągnąć trwałego spełnienia. Spróbuj zatem przeanalizować swoje życie. Zacznij od przypomnienia sobie okresu w Twoim życiu, gdy aż nadto rozkoszowałaś się nim. Przypomnij sobie, czy musiałaś zapłacić za to jakąś cenę? Może stawka była wówczas zbyt wysoka? Jeśli tak, musisz uświadomić sobie, że aby osiągnąć trwałe szczęście, trzeba nauczyć cieszyć się z podążania drogą, która prowadzi Cię do upragnionego celu. W rzeczywistości szczęście nie polega na jak najszybszym zdobywaniu szczytu, ale na samym wchodzeniu na szczyt. Oczywiście odrobina hedonizmu nie zaszkodzi nam od czasu do czasu, ale najlepiej, gdy wszystko będziemy robić w granicach zdrowego rozsądku. Wtedy nawet krótki relaks z odrobiną słodyczy sprawi, że poczujemy się szczęśliwsi, ale kwintesencją tego wszystkiego musi być odnalezienie złotego środka.

Jako nihilistka jesteś z pewnością bardzo rozczarowana życiem, nie znajdujesz przyjemności w osiąganiu celu, ani w drodze do zmierzania do tego celu. Musisz spojrzeć na świat nieco inaczej, zacznij uzmysławiać sobie, że będąc bliżej ludzi, którzy pragną Twojego szczęścia i kochają Cię będziesz szczęśliwsza. Być może jesteś im potrzebna, może drzemią w Tobie pokłady ukrytej energii, którą możesz wykorzystać wspierając wielu ludzi. Być może sama nie wiesz o sobie jeszcze wszystkiego.

Żyj w zgodzie ze sobą

Wybitny francuski filozof, Michel de Montaigne, napisał że „ wielkie i wspaniałe arcydzieło człowieka – to żyć z sensem”. To credo idealnie odzwierciedla idee, która nadaje sens życiu każdego człowieka. Tak więc potencjalny milioner może znacznie lepiej czuć się będąc na przykład podróżnikiem czy marynarzem lub reporterem, ponieważ jest to dla niego wymarzone zajęcie. Jako podróżnik nieustannie odkrywa świat, jako marynarz czuje się wolny, gdy nie chodzi codziennie do pracy w urzędzie i nikt nie rozlicza go z czasu, zaś będąc reporterem człowiek może pomagać tym, którzy potrzebują jego pomocy, może rozwiązywać ich problemy, a przez to wykorzystuje w pracy swoją inteligencję emocjonalną i jest z tego powodu  bardziej szczęśliwy. Gdy zajmujemy się czymś, co pozwala nam rozwijać swój talent jesteśmy zdecydowanie bardziej szczęśliwi.

Żeby Twoja egzystencja miała sens żyj wyłącznie w zgodzie ze sobą. W granicach zdrowego rozsądku doceniaj dobre jedzenie, rozkoszuj się wszystkim dookoła, a wtedy dostrzeżesz, że świat może mieć o wiele więcej cudnych barw niż Ci się wydaje. Poza tym szczęście jest pojęciem względnym, dlatego ktoś patrzący z boku na czyjeś życie, może uznać, że jest ono nieciekawe, podczas gdy ta druga osoba czuje się szczęśliwą. Nie musisz więc zadowalać innych, wystarczy że sama żyjesz w zgodzie z sobą.

Daria Głowacka

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: