Jak korzystać z mądrości naszych prababek i co to ma wspólnego z ajurwedą? Okiem okulisty

Dlaczego okulista ma patrzeć szerzej? Zanim jednak przymierzę się do odpowiedzi na to pytanie spieszę wytłumaczyć czemu ja, specjalista chorób oczu, zajmująca się tak małym fragmentem ludzkiego ciała piszę o tematach tak, wydawałoby się, odległych. A piszę, o czym świadczą dwie książki mojego autorstwa: Przejrzyj Na Oczy i Okiem Szeroko Otwartym Na Zdrowie. Otóż oczy są częścią większej całości, organizmu, który podlega pewnym prawom i wpływom, zmienia się, rośnie, dojrzewa, starzeje, w którym krąży w naczyniach ta sama krew, a tlen który dostanie się do płuc dotrze w końcu do każdej jego komórki. Z każdym rokiem swego życia ponosimy konsekwencje tego czym „karmimy” każdą swoją komórkę co dnia i jak traktujemy swój organizm.

 

 

Holistyczne spojrzenie na człowieka

Holistyczne spojrzenie na człowieka poprzez zdobytą wiedzę z zakresu medycyny stylu życia, profilaktyki i ajurwedy, będącej pierwowzorem medycyny w ogóle jest dla mnie osobiście drogowskazem w obecnym zagmatwanym świecie. Nie widzę żadnej sprzeczności w wielowiekowej tradycji starohinduskiej ajurwedy jako nauki o życiu i profilaktyce a podejściem do zdrowia czerpanym ze współczesnej medycyny akademickiej. Nie kłóci się wiedza zielarska i ta, którą można jeszcze zaczerpnąć od potomkiń naszych babć i prababć, które doskonale wiedziały z czego robić syrop, a z czego opatrunek na niegojącą się ranę. Czasem tylko różnią się narzędzia, klasyfikacje, nazewnictwo i opisy, którymi te nurty badają i omawiają jakieś dolegliwości czy zalecenia.

Dla mnie skarbnicą wiedzy jest dziś poza medycyną klasyczną ajurweda, którą studiowałam pod okiem Marii Nowak-Szabat w Szkole Ajurwedy. Dla kogoś innego będzie to ziołolecznictwo, dla jeszcze kogoś zeszyt, w którym prababcia zapisała proporcje składników do samoleczenia i sposoby na opuchnięte stawy. Wszystkie te źródła mają podstawę w obserwacji tego co służy, a co szkodzi w konkretnych przypadkach.  To właśnie  obserwacja jest podstawą wiedzy o profilaktyce zdrowotnej, o takim traktowaniu swojego zdrowia, ciała i umysłu, by służyły nam w jak najlepszej kondycji przez długie lata.

Leczenie chorób czy myślenie o zdrowiu

Medycyna klasyczna, w moim przypadku okulistyka ukierunkowana jest na leczenie chorób, na realną pomoc w konkretnych przypadkach dolegliwości, które już wystąpiły. Czasem odwraca proces chorobowy, czasem neutralizuje to co wystąpiło, czasem wymaga przewlekłego postępowania ( leków, zabiegów). Profilaktyka, medycyna stylu życia czy ajurweda przenoszą nasze spojrzenie z choroby na zdrowie, na to jak je zachować, jak rozpoznać symptomy wskazujące na zapowiedz, na początek choroby i odwrócić ten proces. Działając razem, komplementarnie naprawdę można zrobić wiele dla zdrowia. Dla pacjenta i dla samego siebie.

Co nas wyprowadza z równowagi i toruje drogę chorobie

Wymagania obecnego świata i nasz własny, czasem nieprzemyślany pęd do osiągania, zdobywania, dawania rady wszystkiemu co do nas woła i prosi o uwagę sprawiły, że nie traktujemy swoich organizmów z należnym im szacunkiem, nie wsłuchujemy się, gdy dają nam sygnał- zwolnij, odpocznij. Jemy bezmyślnie, nie czytamy etykiet na produktach w sklepach, nie wiemy już ile składników i jakich nam potrzeba, ani jak się po ich zjedzeniu czujemy. Za to świetnie ulegamy wpływom producentów żywności i reklam, które insynuują nam, że dopiero batonik sprawi, że odzyskamy energię, a hamburger zasyci nasz głód. To wszystko i inne jeszcze- stres, problemy ze snem, brak aktywności fizycznej sprawiają, że nasze ciała przestają być w równowadze, zaczynają chorować. Oczywiście wpływ czynników związanych ze stylem życia nie jest jedynym wyzwalaczem procesu chorobowego, jest on jednak znaczący ( ponad 53% wg Marca Lelonda).

Wróćmy do chorób oczu

W okulistyce znany jest wpływ stylu życia na choroby narządu wzroku. Najczęściej mają one związek z zaburzeniami krążenia, a więc towarzyszą nadciśnieniu tętniczemu, miażdżycy, cukrzycy. Nie chodzi tu wyłącznie o następowe niedokrwienie czy nieszczelność naczyń, ale także o brak składników odżywczych dla tkanek oka. Nie mniej ważny jest także rozchwiany mechanizm reakcji na stres oksydacyjny jakiemu jesteśmy stale poddawani, a dochodzi do tego przy niedoborze antyoksydantów ( z diety) i nadmiarze np. promieniowania słonecznego. Efektem jest działanie uszkadzające na komórki, przyspieszenie ich starzenia i obumierania.

Tu na powrót wkracza wiedza pierwotnie przekazywana z pokolenia na pokolenie, także poprzez ajurwedę, wiedza o tym jak sobie pomóc by nie chorować. Właśnie dlatego napisałam moje książki poświęcone profilaktyce w chorobach oczu i nie tylko. Po to by pomóc zrozumieć mechanizmy stojące za powstaniem jakiejś choroby i umieć zawczasu zareagować i jej się przeciwstawić. Daję w nich konkretne wskazówki co do tego jak można zadbać o siebie jak najlepiej. „Okiem Szeroko Otwartym Na Zdrowie”, to już nie tylko spojrzenie na narząd wzroku, ale także narząd ruchu, psychikę, radzenie sobie ze stresem, przywracanie odporności i nade wszystko z wyborem właściwego, służącego zdrowiu pożywie

 

Dr n. med. Agata Plech

Specjalista chorób oczu, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, właściciel Centrum Medycznego BESKIDMED, autorka i wydawca książki Przejrzyj Na Oczy, czyli jak żyć by długo cieszyć się świetnym wzrokiem, Prezes Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy. Twórca i redaktor strony i mediów społecznościowych Stowarzyszenia PNO. Nagrodzona 2 miejscem w konkursie Idol Środowiska 2020 w województwie śląskim a także tytułem Kobieta Która Inspiruje 2020.

 

1 komentarz
  1. Znam Panią doktor od kilku lat i jej zaangażowanie dla środowiska osób niewidomych ale i również wszystkich zgłaszających do Niej jest ogromne. Kobieta sukcesu to mało powiedziane. Warto podziwiać jak znajduje na to wszystko co robi czas. Pozdrawiam – Andrzej (ociemniały)

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: