Kolor i światło to motyw przewodni w przestrzeni Funzeum, wokół którego zbudowano multimedialną wystawę z interaktywnymi elementami. Pełni ona rolę nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną, odkrywając przed zwiedzającymi różne zjawiska występujące w naturze i ich wykorzystanie w wybranych dziedzinach życia.
Funzeum tonie w kolorach. Barwną przestrzeń tworzą multimedialne instalacje i interaktywne elementy zachęcające do odkrywania i eksplorowania. Zamiast setek informacji zwiedzający zobaczą 32 instalacje pozwalające wejść w kontakt z każdym z przedstawionych kolorów i odkryć zaskakujące efekty wizualne. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów.
Wystawa kolorów składa się 36 eksponatów w 12 pokojach, a wizytę możesz uwiecznić na aż 37 ściankach selfie. Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na istotę otaczających nas barw, które mają ogromny wpływ na emocje oraz niejednokrotnie przyczyniają się do podejmowanych decyzji.
Zwiedzanie rozpoczyna się od strefy koloru, gdzie dostępnych jest siedem przestrzeni w siedmiu kolorach tęczy. Zwiedzający mogą dowiedzieć się z tej części wystawy m.in. w jaki sposób kiedyś wytwarzano dane barwniki, jak dane kolory wpływają na nasze samopoczucie, jak również co symbolizują poszczególne kolory. Można także zobaczyć w praktyce jak wygląda mieszanie poszczególnych barw wykorzystując do tego interaktywne instalacje, jak na przykład „przesuwane szkła” czy „kolorowe projektory”.
Z ciekawostek o kolorach można dowiedzieć się, że pomarańczowy to jedna z barw widmowych znajdująca się pomiędzy światłem żółtym, a czerwonym. Długość fali elektromagnetycznej koloru pomarańczowego to 590 – 625 nm, a częstotliwość 480 – 510 THz. Żółty barwnik można zobaczyć już w jaskini Lascaux, który jest jednym z najstarszych kolorów używanych przez ludzkość. Jak się okazuje w krajach zachodnich kolor żółty jest nie lubiany jedynie przez 6% społeczeństwa, za to w krajach azjatyckich tendencja jest odwrotna. Kolor czerwony w psychologii jest kolorem wyrażającym najsilniejsze emocje, motywuje i dodaje energii, ale i przestrzega przed niebezpieczeństwem.
Znaczenie kolorów:
- czerwony — kojarzy się nam z zagrożeniem, niebezpieczeństwem. Podwyższa naszą czujność, a także przyciąga uwagę,
- niebieski — uspokaja, zmniejsza ciśnienie. Wprowadza spokój, a także świadczy o profesjonalizmie,
- żółty — bardzo często kojarzony ze słońcem, ciepłem i radością. Może przyjąć również negatywne znaczenie związane ze strachem lub zazdrością,
- zielony — kojarzy się z naturą, zdrowiem, harmonią. Badania dowodzą, że kolor zielony wspomaga leczenie chorób,
- biały — oznacza czystość, pokój oraz nowy początek. Bardzo często kolorem białym podkreśla się sterylność pomieszczeń,
- pomarańczowy — kojarzy się z soczystymi owocami, energią, fascynacją,
- fioletowy — oznacza bogactwo, kojarzy się z królewskością i luksusem,
- różowy — kojarzy się z kobiecością, delikatnością, a także wycisza,
- czarny — z jednej strony oznacza luksus, tajemniczość oraz elegancję, a z drugiej negatywnie kojarzy się ze śmiercią, stratą, smutkiem.
– W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.
Druga, główna wystawa Funzeum zatytułowana „Światło” poświęcona jest ekspozycji związanej ze światłem, jego odbiciem i lustrami. Goście w specjalnych okularach 3D mogą w trakcie zwiedzania zanurzyć się w niezwykłej sferze fluo, aby zapoznać się ze zjawiskiem luminescencji. Bajkowy las fluo wykorzystujący sztuczne źródła światła i lampy UV tworzy ciekawe efekty wizualne i wygląda niesamowicie, co skłania do realizacji inspirujących zdjęć. Na wystawie „Światła” jest szansa także, aby poobcować z dużą ilością zwierciadeł i luster, które pozwalają na uzyskanie niecodziennych efektów wizualnych. Można także znaleźć się we wewnętrzu ogromnego kalejdoskopu i w pokojach typu Infinity Room z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster. Ilość zastosowanych rozwiązań w sferze fluo i efektów 3D sprawia, że zwiedzanie obiektu staje się niezwykłą przygodą.
Kolejnym ciekawy zjawiskiem wykorzystywanym w Funeum jest wystawienie barwników fluorescencyjnych na działanie promieni UV. Pomimo tego, że ultrafioletu nie widzimy dochodzi do zjawiska fluorescencji, czyli pochłonięcia energii promieni UV przez cząstki barwnika i oddania jej jako widzialnego światła.
Wśród dostępnych scenerii magicznej wystawy znajdzie się m.in.: fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów czy sala księżycowa wraz z innymi planetami. Do dyspozycji gości będzie ponad 50 multimedialnych instalacji, wykorzystujących różne źródła światła i tworzących scenerie do wyjątkowych zdjęć.
Funzeum mieszczące się na Śląsku jest obecnie największym w Polsce obiektem edukacyjno-rozrywkowym oferującym multisensoryczne i interaktywne instalacje, inspirowane motywami kolorów i światła. To nietypowe muzeum zajęło 1. miejsce w tegorocznym ogólnopolskim konkursie Top Atrakcje 2022 w kategorii Nowości i odkrycia. Jest też jedną z polskich atrakcji, która przez sposób prezentacji wystaw i jej zasobów pozwala na kreatywne spędzanie czasu łączące pokolenia i dostarczające sporej dawki radosnej, wspólnej zabawy.