Jak być kreatywną i aktywną w każdej sytuacji?

Naturalną zdolność bycia kreatywnym i aktywnym w każdej sytuacji mają ponoć jedynie dzieci. Z biegiem czasu zaczynamy na wszystko narzekać i wiele rzeczy nam przeszkadza. Zamiast przekłuć pewne trudności w kreatywne życie, pogrążamy się coraz bardziej narzekając na wszystko dookoła. Nie jest to z pewnością słuszne postępowanie. Może lepiej, gdy spróbujemy spojrzeć na świat z nieco lepszej perspektywy, a dzięki temu staniemy się bardziej kreatywne na co dzień.

 

Każdą sytuację można przekłuć w złoto

Na pewno, gdy byłaś małą dziewczynką, a rodzice nie zawsze pozwalali Ci robić to na co masz ochotę, wynajdowałaś tysiące sposób, aby i tak dobrze się bawić. Być może, gdy padał deszcz i nie mogłaś wyjść pobawić się na podwórko albo gdy byłaś jedynaczką i nie miałaś zbyt wielu koleżanek w swojej okolicy, sama wymyślałaś sobie różne zabawy. A gdy nadeszła zima i rodzice nie mogli wyjechać samochodem z zasp Ty jako jedyna cieszyłaś się, że pada śnieg, bo przecież mogłaś ulepić bałwana. Być może są to błahe sprawy, ale na pewno są to wystarczające dowody na to, że dzieci mają czasem znacznie więcej pomysłów niż dorośli, i co ciekawe ich radość z życia jest znacznie większa niż nasza. Z biegiem czasu stajemy się bardziej zgorzkniałe, stając się ofiarami różnych życiowych sytuacji, zamiast przekłuć je w złoto. Gdy wydaje Ci się, że niewiele możesz już zrobić i jesteś bezsilna, zastanów się, czy przypadkiem nie wyolbrzymiasz tego. Zawsze znajdzie się jakiś sposób, by odmienić swoją rzeczywistość. Spróbuj pomyśleć, jak możesz tego dokonać.

Miej otwarty umysł

W tym przypadku kreatywność i aktywność, o której mowa nie ma nic wspólnego ze sztuką czy kulturą, ale z codzienną egzystencją każdej z nas. Jednak, aby postępować kreatywnie w życiu codziennym trzeba mieć otwarty umysł, nie ulegać utartym schematom, gdyż jeśli zaczniesz robić wszystko tak, jak zawsze, wówczas może okazać się, że gdy zmienią się okoliczności staniesz się ofiarą, gdyż preferowane będzie już wówczas inne zachowanie. I może okazać się, że będziesz miała nikłe szanse na uzyskanie wymarzonego rezultatu. Jeszcze gorzej, gdy wciąż będziesz upierała się, by pozostać przy swoim zdaniu, gdy zmienią się okoliczności zdarzenia. Wyobraź sobie lekarza, który dowiaduje się, że jego diagnoza była błędna, ale wciąż upiera się, by przeprowadzić operację. Przecież taki specjalista mógłby stanowić zagrożenie dla pacjentów. Dlatego zawsze musisz mieć otwarty umysł, być elastyczną i działać kreatywnie, dostosowując się do aktualnej sytuacji życiowej, dzięki czemu możesz polepszyć swoją sytuację. Upór potrzebny jest Ci wyłącznie w podejmowaniu świadomych decyzji i w przekonaniu, że nie będziesz w stanie dopuścić do tego, aby stać się ofiarą. To bardzo ważne, gdyż wiele zależy od Ciebie.

Nie bądź bezczynna, zacznij działać!

Każda osoba, która chce być postrzegana jako kreatywna i aktywna musi zacząć działać. Nie może tkwić w stagnacji, nie może być ograniczana przez jakikolwiek marazm, gdyż byłoby to czymś trudnym do zaakceptowania. Można na przykład sporządzić sobie listę zadań do wykonania. Mogą to być na przykład m.in.:

  • opieka nad chorymi zwierzętami lub spędzanie czasu z osobami samotnymi
  • przeczytanie najciekawszych książek, jakie polecą Ci znajomi
  • podróż autostopem
  • zapisanie się na kurs tańca
  • nauka języków obcych
  • podziwianie piękna przyrody
  • rozkoszowanie się pobytem w saunie

Jeśli nie znalazłaś tutaj tego, czego oczekiwałaś nic straconego być może sama wpadniesz na jakiś genialny pomysł. Jest to ten moment, abyś już zaczęła myśleć kreatywnie o swojej aktywności i przede wszystkim, abyś starała się robić to samodzielnie.

Bądź ciekawa nowych wyzwań

A oto drugi krok w realizacji Twojego zamierzenia. Z pewnością wiesz już, że życie to nieustanne doświadczanie czegoś nowego, permanentna nauka, która wciąż pozwala Ci się rozwijać i dokonywać rzeczy, które być może do tej pory wydawały Ci się niemożliwe. Wielu ludzi ocenia świat zbyt jednoznacznie, a jedna porażka jest czasem wielkim zawodem, z którego trudno się podźwignąć. Nie pozwól sobie na myślenie w ten sposób. Nie możesz pozwolić sobie na tkwienie w miejscu, musisz iść do przodu i nieustannie się rozwijać. Jeśli chcesz zacząć zmieniać coś w swoim życiu musisz wyrobić sobie tendencję do szukania nowych sposobów na życie, musisz płynąć do przodu i zmierzać tak daleko, jak żeglarz pragnący odkryć nowy ląd!

Musisz patrzeć na swoje życie, jak na nieustanną podróż. Pamiętaj jednak, by nie oceniać i nie rozpamiętywać negatywnych zdarzeń, ponieważ może to prowadzić Cię do przygnębienia. Zacznij jedynie doceniać wszystko to, co dobre, dzięki temu poczujesz się bardziej spełniona. Pamiętaj o tym, aby realizować swoje nawet najbardziej zwariowane plany.

Skończ z myśleniem stereotypowym

Podobnie jest z poszukiwaniem pracy. Wielu ludzi uważa, że praca ma znaczenie, jeśli jest to wyłącznie praca na etacie, a przecież by zarobić pieniądze nie trzeba tylko być pracownikiem etatowym. Swoje umiejętności można wykorzystywać w różny sposób. Najlepiej wcześniej zaplanować wszystko dokładnie, stworzyć własną listę, wedle której będziesz mogła realizować swoje plany. Możesz na przykład zamienić swoje hobby w biznes. Może pięknie malujesz? Jeśli tak, to dlaczego do tej pory nie udało Ci się stworzyć własnej, małej galerii. Może będziesz chciała pracować malując obrazy w domu? Wystarczy, że stworzysz sobie małe atelier, gdzie każdego dnia będziesz rozwijała swój talent i dzięki temu zarabiała na swojej pasji. Jeśli udowodnisz, że Twoje pomysły są warte zainteresowania, wówczas odniesiesz sukces. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie i od tego, czy chcesz się rozwijać.

Daria Głowacka

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: