Inspirujące kobiety: Dorota Augustyniak i jej Fundacja “Słoneczko”

Jest Prezeską Fundacji „Słoneczko” wspierającej podopiecznych z niepełnosprawnością i przewlekle chorych, kobietą o wielu pasjach, marzeniach i planach na przyszłość. Oto Dorota Augustyniak – osoba, w której słowniku nie ma miejsca na takie pojęcia jak: „stagnacja” czy „rzeczy niemożliwe”!

 

 

 

Fundacja „Słoneczko” to jedna z najbardziej znanych organizacji pożytku publicznego w Polsce. Powstała dziewiętnaście lat temu, a jej podstawową misją jest niesienie pomocy oraz realizacja marzeń podopiecznych. Obecnie Fundacja wspiera ok. 11 000 osób. Zespół „Słoneczka” to łącznie 12 osób (w tym sześć z orzeczeniem o niepełnosprawności) oraz wielu wolontariuszy, którzy oferują swój czas, energię i pasję, by nieść pomoc. Warto zatem zadać sobie pytanie, kim jest osoba, która uczestniczyła w powołaniu do życia tej doskonale zorganizowanej struktury? Dorota Augustyniak, bo o niej mowa, to niezwykła kobieta, dla której zawsze ważne były ambitne cele:

– Moje dzieciństwo nie było łatwe. Myślę, że moim największym marzeniem było uciec z rodzinnej miejscowości, zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności. To była długa
i trudna droga do miejsca, w którym dzisiaj jestem. Zdecydowanie chciałam być
psycholożką, pomagać innym kobietom. Spełniłam moje marzenie i dlatego jestem z siebie dumna – mówi Dorota Augustyniak.

Zanim jednak Prezeska Fundacji „Słoneczko” znalazła się w tym miejscu co obecnie, przeszła długą drogę. Warto w tym miejscu podkreślić, że pomysł na założenie organizacji o takim właśnie profilu nie wziął się znikąd:

Fundacja to rodzinna inicjatywa wynikająca z potrzeby naszej i wielu innych rodziców.  Gdy 1992 roku w naszej rodzinie pojawił się Kuba z zespołem Downa, było bardzo trudno. Nie mieliśmy wiedzy na temat choroby, brakowało dostępu do szkoleń, jakiejkolwiek rehabilitacji. Potrzebne były pieniądze na badania, leczenie, rehabilitację. Okazało się, że w takiej sytuacji jest wiele innych rodzin. Tak powstał pomysł powołania do życia Fundacji – mówi Prezeska.

Dorota Augustyniak, wspominając pierwsze lata funkcjonowania „Słoneczka”, podkreśla skromne warunki pracy, które rekompensowane były spotkaniami z rodzinami potrzebujących osób, które odbywały się w budującej, pełnej pozytywnej energii atmosferze. Dzięki pasji, wielkiemu zaangażowaniu i odrobinie szczęścia w kontaktach z innymi ludźmi, udało się zbudować niezwykle prężnie działającą strukturę – dzisiaj Fundacja „Słoneczko” jest organizacją, która zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem pozyskiwania środków finansowych z jednego procenta podatku. Wyjątkową, bo skupia również ambasadorów między innymi Czesława Mozila wieloletniego przyjaciela Fundacji, który wspiera, inspiruje i motywuje do działania:

– Wspólnie opracowaliśmy wiele udanych projektów. Planujemy kolejne – przed nami w tym roku m.in. Akademia Czesława Mozila – festiwal dla osób z niepełnosprawnością, na który już dziś zapraszamy – zachęca Dorota Augustyniak.

Warto podkreślić, że mimo upływu czasu Fundacja „Słoneczko” nie jest miejscem, w którym rządzi rutyna i schemat. Wręcz przeciwnie!

– Moja praca to moje życie. To mnóstwo sukcesów, ale i porażek. To ogromna duma i satysfakcja całego naszego zespołu.  Trudno wskazać jedną formę działania przynoszącą największą satysfakcję, ale niezwykle inspirujące jest tworzenie nowych projektów, kampanii społecznych. Koniecznie takich, w których można angażować naszych podopiecznych – mówi Dorota Augustyniak.

Kierowanie tak rozbudowaną organizacją, w której co rusz odbywają się jakieś wydarzenia, spotkania czy przygotowywane są kampanie społeczne, to nie lada wyzwanie. Jak podkreśla Dorota Augustyniak, w tym przypadku pomocne są szczególnie umiejętności uzyskane podczas studiów psychologicznych. Wsparcie w tym zakresie przydaje się zwłaszcza opiekunkom (które mogą skorzystać z warsztatów, indywidualnych spotkań online lub w gabinecie), ale też pracownikom fundacji. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak bardzo wymagająca jest ta praca.

W zachowaniu równowagi pomocne są również pasje, marzenia i plany, które wyzwalając nowe pokłady kreatywności, pomagają w rozwiązywaniu codziennych problemów, sprawiają, że łatwiej uzyskać dystans do wielu spraw:

– Często mówi się o tym, że należy zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem. Dla mnie praca to również odpoczynek. Wynika to z tego, ze praca to moja pasja, to działanie, które przynosi mi wiele satysfakcji. Kiedy siadam do sztalugi, aby namalować obraz na aukcję charytatywną dla Fundacji, to odpoczywam. Kiedy robię warsztaty dla opiekunek osób z niepełnosprawnością, to jest dla mnie przyjemność, gdy organizuję koncert charytatywny, również cieszę się, że mogę w nim uczestniczyć. Biegam charytatywnie, co motywuje mnie do treningów, a czynię to z radością, zwłaszcza gdy towarzyszy mi mój pies. Jest taki czas, kiedy zatracam się w lekturze albo siadam przy maszynie i szyję torby ze skóry zaprojektowanie wspólnie z moimi klientkami.  Kreatywne działanie jest dla mnie najlepsza formą wypoczynku – mówi Dorota Augustyniak, kobieta, która ma niespożyte pokłady energii i kreatywności, członkini Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu.

Prezeska Fundacji „Słoneczko” to osoba, której umiejętności organizacyjne budzą podziw. Dodajmy do tego niesłabnące zaangażowanie i kreatywne pasje, by otrzymać portret kobiety, która inspiruje inne panie!

Joanna Bielas

1 komentarz
  1. Wspaniała Postać. Kiedy poznałam Panią Prezes byłam szczęśliwa, że pomoże mi w zebraniu pieniędzy na wózek dla dziecka. Potem na protezę nogi dla Damiana, następne były turnusy rehabilitacyjne w Zabajce i w fokarium w Turcji. I kolejne, kolejne wsparcia dla moich podopiecznych. Nigdy nie usłyszałam, że się nie da. Podziwiam zaangażowanie Pani Doroty, wielospecjalistyczną pomoc i przy tym brak zmęczenia. Maluje, szyje, walczy o zmianę prawa dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Człowiek Orkiestra, który zasługuje na poważną nagrodę. Jestem dumna, że znam osobiście Dorotę Augustyniak.

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: