Gorzów Wielkopolski odkrywa Wajdę na nowo

Przed nami wydarzenie, które łączy w sobie twórczość dwóch wybitnych jednostek polskiego świata kultury. Andrzej Pągowski, zainspirowany filmami Andrzeja Wajdy, stworzył nową kolekcję 60 plakatów filmowych, które od 25. marca będzie można zobaczyć w Muzeum Lubuskim. Wydarzenie poprzedzi wernisaż z osobistym udziałem Autora.

 

 

 

Wystawa plakatów filmowych pt. „Wajda na nowo” to projekt, który powstał z myślą
o uczczeniu Wielkiego Mistrza kina, Andrzeja Wajdy. Ponad 3-letnie nad nią prace zostały zakończone w 2021 roku, w którym to przypadła 95. rocznica urodzin i jednocześnie 5. rocznica śmierci reżysera. Wówczas Andrzej Pągowski postanowił podjąć próbę zaprezentowania całej twórczości Andrzeja Wajdy w kolekcji nowych plakatów – po jednym dla każdego filmu. W ten sposób powstała seria 60 graficznych interpretacji bardziej i mniej znanych dzieł, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych.  – Chyba każdy miłośnik kina zna takie klasyki jak „Człowiek z żelaza”, „Popiół i diament” czy „Ziemia obiecana”, ale okazuje się, że wiele osób nie wie, iż Andrzej Wajda tworzył również etiudy i filmy dokumentalne. Cała jego twórczość zamyka się w okrągłej liczbie 60 dzieł. Pomyślałem, że warto zinterpretować je graficznie, jako mój osobisty ukłon w stronę wybitnego reżysera i jako swoista biblioteka, czy może raczej katalog jego filmów – tłumaczy Andrzej Pągowski, pomysłodawca wystawy „Wajda na nowo”.

Współpraca Andrzeja Pągowskiego z Andrzejem Wajdą rozpoczęła się w 1981 roku od stworzenia plakatu do filmu „Człowiek z żelaza”. W późniejszych latach powstały kolejne, m.in. do filmów: „Kroniki wypadków miłosnych”, „Danton”, „Pierścionka z orłem w koronie”, filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” i „Powidoki”. Powstały one w efekcie licznych rozmów i wzajemnego zrozumienia myśli twórczej, z zamiarem zachowania spójności artystycznej. Rzecz jasna weszły one w skład wystawy „Wajda na nowo”, ale w nowej, odświeżonej i całkowicie zmienionej wersji.

Tytuł wystawy doskonale wyraża cel jej powstania. Z jednej strony rzuca nowe spojrzenie na dzieła powszechnie znane, z drugiej jednak stanowi zachętę do poznania pełnego dorobku Andrzeja Wajdy. Wystawa pozwala więc dowiedzieć się czegoś nowego o osobie, o której, jak się okazuje, wcale nie wiemy wszystkiego. Cieszę się, że nasi goście będą mogli doświadczyć efektu spotkania filmu z grafiką. To ciekawe, ale przede wszystkim inspirujące doznanie – mówi dr Ewa Pawlak, Dyrektor Muzeum Lubuskiego.

Wystawa po raz pierwszy została pokazana w rodzinnym mieście Wajdy – Suwałkach, podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, towarzyszyła również 46. Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni. Później eksponowano ją w Łodzi i Inowrocławiu. Od 25. marca do 25. maja 2022 roku pozostanie w Muzeum Lubuskim. Wernisaż, podczas którego odbędzie się spotkanie z Andrzejem Pągowskim, zaplanowano na 24. marca o godz. 18:30. Miłośnicy twórczości artysty będą mogli spotkać się z nim osobiście w trakcie wernisażu, zostaną oprowadzeni przez niego po wystawie, artysta zdradzi im kulisy powstawania prac, będzie także szansa na poznanie książki „Być jak Pągowski”, albumu „Wajda na nowo”
i zdobycie autografów.

Andrzej Pągowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów grafików i czołowy przedstawiciel polskiej szkoły plakatu. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco , Centrum Pompidou w Paryżu oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku. W swoim oszałamiającym dorobku zgromadził ponad 2000 plakatów, w tym ponad 600 filmowych, spośród których ok 400 dotyczy filmów polskich. Liczby te stale rosną, ponieważ Pągowski nadal chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Poza plakatami tworzy ilustracje książkowe i prasowe, okładki wydawnictw prasowych, scenografie teatralne i telewizyjne, a także scenariusze filmów i teledysków.

Tytuł wystawy: „Wajda na nowo” Andrzej Pągowski

Wernisaż: 24.03. godz. 18:30, wstęp bezpłatny

Termin wystawy: 25.03 – 25.05.2022. Wystawa będzie otwarta w dniach: środa – niedziela w godzinach 10:00 – 18:00.

Miejsce: Spichlerz – Muzeum Lubuskie, ul. Fabryczna 1-3, Gorzów Wielkopolski

Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/events/672242760683870

http://muzeumlubuskie.pl/wystawa-plakatow-andrzeja-pagowskiego-wajda-na-nowo-w-gorzowskim-spichlerzu/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: