
Poznaj najbardziej znane fakty i mity dotyczące zimowej pielęgnacji. Wątpliwości wyjaśnia mgr Kaja Rapińczyk – kosmetolog.
FAKTY
Wybór odpowiednich kosmetyków zimowych jest bardzo ważny
Nasza skóra w czasie zimy wymaga specjalnej pielęgnacji. Priorytetowy w tym okresie jest dobór odpowiednich kosmetyków. Codzienną pielęgnację powinniśmy dostosować do naszej cery, pamiętając o tym, że zimą powinniśmy ją nie tylko natłuszczać, ale również nawilżać. Cera tłusta, mieszana i normalna posiada naturalną ochronę w postaci warstwy tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe. Cera sucha i wrażliwa nie posiada takiej warstwy ochronnej. Ten rodzaj cery wymaga stosowania preparatów silnie odżywczych. Indywidualnego traktowana wymaga cera naczynkowa, która zimą męczy się najbardziej. Dla tak delikatnej cery potrzebne są kremy wzbogacone o substancje wzmacniające, uszczelniające i obkurczające naczynia krwionośne.
MIT
Krem z wysokim filtrem stosujemy tylko latem
Ochrona przeciwsłoneczna powinna być nieodłącznym elementem naszej codziennej pielęgnacji. Promieniowanie UV jest obecne nie tylko latem, ale i zimą. Co ciekawe, promienie słoneczne odbite od śniegu mogą nawet spowodować poparzenia. Dlatego zimą musimy pamiętać o kremach z filtrami, aby zatrzymać szkodliwe promieniowanie UV oraz zapobiec fotostarzeniu sk óry.
FAKT
Ważna jest pielęgnacja ust
W niskiej temperaturze spada produkcja sebum, łoju pokrywającego naszą skórę, a takie miejsca jak usta i dłonie nie są w ogóle pokryte gruczołami wydzielającymi ochronny tłuszczyk.
Bez odpowiedniej ochrony, nawet te najbardziej zadbane zaczną pierzchnąć i łuszczyć się. Balsamy czy pomadki zawierające w swoim składzie wosk pszczeli odpowiednio natłuszczają i zabezpieczą nasze usta w mroźne dni.
MIT
Rumień jest oznaką zdrowia
Niestety to nie jest prawda. Najczęstszą przyczyną pojawiania się rumieńców na twarzy po spacerze jest osłabienie naczynek krwionośnych, które pod wpływem wahań temperatury ulegają uszkodzeniom. Dlatego dobrze aby kremy ochronne zimowe zawierały substancje pielęgnujące delikatną skórę naczyniową.
FAKT
Osoby aktywne powinny zwrócić szczególną uwagę na ochronę UV
Powinniśmy przez cały rok chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, nawet zimą. Światło słoneczne odbija się od kryształków śniegu. Nasza skóra jest narażona bezpośrednio na jego działanie. Kosmetyki stosowane zimą powinny dodatkowo zawierać filtry UV. Najlepszym rozwiązaniem są filtry wodoodporne, ponieważ padający śnieg nie zmywa ich z powierzchni skóry. Szczególnie w górach, gdzie światło słoneczne odbijające się w śniegu jest bardzo intensywne, warto sięgnąć po krem ochronny przeciwsłoneczny z filtrem UV SPF 50+, który zapewni nam najwyższą ochronę.
MIT
Zimą nie nawilżamy skóry
Skóra bez odpowiedniego nawilżania stanie się wiotka, sucha, mało elastyczna, straci zdrowy koloryt, pojawi się pieczenie i swędzenie. Dlatego powinniśmy zapamiętać, że nawilżanie to podstawa pielęgnacji, także zimą. Nawilżanie zapobiega nadmiernemu odwodnieniu skóry natomiast natłuszczanie ogranicza parowanie wody z naskórka.
Kaja Rapińczyk – Kosmetolog, Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie .Specjalizuje się tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak równiez tych z zakresu medycyny estetycznej-w współpracy z lekarzem oraz w najnowszych metodach 3D z zakresu makijażu permanentnego, uzyskując jak najbardziej naturalny efekt podkreślający piękno człowieka.Bierze udział w licznych kongresach kosmetologicznych oraz szkoleniach stale poszerzając swoja wiedze.Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.W swojej pracy zawodowej uważa, że najważniejsze jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.