O seksualności kobiet lepiej nie mówić i lepiej jej nie pokazywać, choć kobiety mają do niej pełne prawo. Tak samo jak do swojego ciała, swoich wyborów i swojego życia. Tyle w teorii. A w praktyce? Prawa kobiet są blokowane nie tylko przez polityków i Kościół, ale także przez stereotypy. To nie dotyczy tylko Polski, ale wszystkich krajów na świecie, tylko z różnym natężeniem. Właśnie o tym mówi cykl filmów dokumentalnych „Dzień (Praw) Kobiet”, pokazywanych bezpłatnie na platformie VOD ARTE po polsku https://www.arte.tv/pl/ z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Kobiety chcą być wolne i niezależne! Dość seksualnego dyktatu! Reżyserka i była aktorka porno Ovidie oraz dziennikarka i aktorka Sophie-Marie Larrouy mówią o tym głośno w fantastycznej serii filmowej „Niezależne!”, zrealizowanej na podstawie komiksu ich autorstwa „Libres ! Manifeste pour s’affranchir des diktats sexuels” (fr. „Wolne! Manifest uwolnienia się od seksualnych nakazów”). Ten skandalicznie potrzebny serial animowany jest prawdziwym manifestem kobiecości, seksualności i feminizmu, który z humorem i otwartością opowiada o seksie i seksualności.
Ponadto w cyklu „Dzień (Praw) Kobiet” nie zabraknie innych filmów opowiadających o ataku na kobiece ciało. Dlaczego sutki kobiece są cenzurowane w mediach społecznościowych, oprócz zdjęć z małymi, niewinnymi niemowlakami? Dlaczego współczesne feministki nazywane są obraźliwie czarownicami? I dlaczego w XXI wieku istnieją jeszcze kraje, w których kobiety nie mają prawa decydować o własnym ciele? Jak w Polsce, gdzie kobiety są zmuszane do rodzenia upośledzonych dzieci lub Indie, gdzie kobietom każe się usuwać narządy rodne, by nie zachodziły w ciążę i lepiej pracowały? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają twórcy filmów dokumentalnych dostępnych bezpłatnie na stronie https://www.arte.tv/pl/.
FILMY W CYKLU „DZIEŃ (PRAW) KOBIET:
NIEZALEŻNE!, Francja, 2019
Ovidie i Sophie-Marie Larrouy przełamują uprzedzenia i tabu i zachęcają kobiety do robienia tego, co chcą i tylko wtedy, kiedy chcą. W dziesięciu odcinkach poruszane są rozmaite tematy m.in. domniemane korzyści płynące ze spermy, dlaczego faceci wysyłają dickpicki, na czym polega fenomen „mommyporn”, dlaczego miesiączka jest powodem do wstydu, jak uwolnić się od kultu młodości i piękna, co sprawia nam przyjemność w łóżku, czy bi-seksualność kobiet staje się społecznie akceptowalna, ale tylko jako fantazja heteryków.
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-020447/niezalezne/
DLACZEGO SUTKI SĄ CENZUROWANE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH, Francja, 2019
Wszyscy mają sutki. Jednak sutek sutkowi nierówny, przynajmniej w mediach społecznościowych. Na Facebooku i Instagramie panuje zakaz publikowania kobiecych sutków. Jednak czemu kobiet obowiązują inne zasady? Przecież męskich ciał się nie cenzuruje, chyba że są zupełnie nagie. I jak na te ograniczenia reaguje scena artystyczna?
DRŻYJCIE! CZAROWNICE WRACAJĄ!, Francja, 2020
Gdy myślimy o wiedźmach, do głowy przychodzą postaci z dzieciństwa. Towarzyszyły nam w młodości, głównie w koszmarach. Zapomnijcie o krzywym nosie, brodawce i miotle. Bronią nowych wiedźm są media społecznościowe, aktywizm polityczny i sztuka. Nowy ruch, niekoniecznie brany na poważnie, skrywa feministyczne zaangażowanie polityczne. Dlaczego wiedźmy stały się symbolem emancypacji kobiet? Czyimi są spadkobierczyniami? Drżyjcie! Wiedźmy powracają!
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/086962-044-A/drzyjcie-czarownice-wracaja/
OWŁOSIONY BUNT, Francja, 2019
Od starożytności artyści przedstawiają gładką skórę. Zatem czemu owłosienie jest czarną owcą historii sztuki? Czemu kreacja ma się rymować z depilacją?
Film: https://www.arte.tv/pl/videos/086962-038-A/owlosiony-bunt/
INDIE: WIOSKI BEZ MACICY, Francja, 2021
W Indiach pracownice rolne stawiane są pod presją usunięcia macicy, aby mogły pracować bez przerwy. Długo była to jedna z najlepiej chronionych tajemnic wsi w Indiach. Podczas gdy wskaźnik histerektomii (zabieg chirurgicznego usunięcia macicy) na Zachodzie wynosi 2/1000, w Indiach osiąga 17/1000, aż do 350/1000 w stanie Maharasztra na zachodzie kraju, w tzw „Pasie Cukrowym”. Przez ostatnie 10 lat 14 000 zbieraczek trzciny poddało się histerektomii.
Seria: https://www.arte.tv/pl/videos/100785-000-A/indie-wioski-bez-macicy/
***
O ARTE po polsku
ARTE po polsku to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE po polsku ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV – filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze, popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.
Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE PO POLSKU można zapisać się na stronie www.arte.tv lub https://my.arte.tv/index.php?lang=pl#section/landing