Dzieci jedzą za mało produktów zbożowych, a ich najczęstszym wyborem są makarony

Większość rodziców deklaruje, że ich dzieci zjadają średnio co najmniej 4 posiłki dziennie. Wśród grup produktów spożywanych przez najmłodszych przetwory zbożowe są dopiero na czwartym miejscu, gdzie ostatnie, piąte, zajmują cukier i słodycze. W jadłospisie dzieci dominują produkty z pszenicy, zostawiając daleko w tyle przetwory z innych zbóż. To wyniki badania zrealizowanego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe– pyszne i zdrowe!”. Rezultaty sondażu komentują dietetyczki Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska, ekspertki kampanii.

 

 

 

 

Zbyt mało produktów zbożowych

Według większości ankietowanych (73%) podstawą codziennego jadłospisu dzieci są owoce i warzywa, a zaraz za nimi – mleko i nabiał. Mięso, wędliny, ryby i jaja, jako produkty często spożywane przez najmłodszych, wymieniło niemal 2/3 opiekunów. Przetwory zbożowe zajmują dopiero czwartą pozycję wśród wszystkich grup produktów, o które pytano w sondażu – niespełna połowa rodziców deklaruje ich obecność w diecie dziecka.

– Przy tworzeniu codziennych posiłków dla dzieci warto pamiętać o zasadach, które doskonale obrazuje Talerz Zdrowego Żywienia, opracowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Pokazuje on zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie: połowę talerza zajmują na nim warzywa i owoce (z przewagą warzyw), 1/4 talerza – produkty zbożowe, a pozostałą ćwiartkę – produkty będące źródłem białka (drób, ryby, nasiona roślin strączkowych, jaja, produkty mleczne). Codziennie dla prawidłowego rozwoju dziecko powinno zjeść co najmniej 3 porcje produktów i przetworów zbożowych, najlepiej pełnoziarnistych – mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

Jakie zboża dzieci jedzą najczęściej?

Najpopularniejszymi przetworami zbożowymi spożywanymi w domach respondentek są te z pszenicy. Blisko połowa badanych wskazuje na ryż, a nieco mniejszy odsetek wybiera produkty z żyta.

Przetwory z jakich zbóż najczęściej spożywa się w Twoim domu?

– W diecie naszych dzieci nie doceniamy takich zbóż, jak jęczmień, kukurydza, gryka czy proso. Produkty zbożowe stanowią bardzo różnorodną grupę i z tego względu charakteryzują się dużym zróżnicowaniem zarówno w zakresie składu, jak i wartości odżywczej. W zbilansowanej diecie jest miejsce dla wszystkich produktów żywieniowych, a zboża powinny stanowić jej dużą część – podkreśla Ewa Sypnik-Pogorzelska.

Najlepszy makaron!

Wśród produktów zbożowych, które najczęściej jedzą polskie dzieci, znajdują się: pieczywo, makarony i płatki. Najrzadziej natomiast na ich talerzach pojawiają się otręby musli. Z kolei do najbardziej ulubionych przez dzieci wyrobów ze zbóż należą: makarony, płatki, pieczywo i dania mączne.

Które produkty zbożowe Twoje dziecko lubi najbardziej

Organizatorem kampanii promocyjno-edukacyjnej „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na Facebooku:
http://www.produktyzbozowe.pl/
https://www.facebook.com/ProduktyZbozowe/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: