Dwie Siostry w galerii Limited Edition – Magazyn Kobiet Spełnionych.

Dwie Siostry w galerii Limited Edition

Patronat IK Magazine

Od 30 maja do 30 czerwca br. w warszawskiej Galerii Limited Edition zagoszczą najnowsze prace wybitnej i docenianej na całym świecie artystki Mańki Skibińskiej – Dowling. Uczennica wielkiego malarza i kolorysty Jana Cybisa w swojej twórczości oscylująca w kierunku abstrakcji, do której dochodzi niewątpliwie przez kolor.

]]>

Do udziału w wystawie zatytułowanej „Dwie Siostry” malarka zaprosiła fotografkę, mieszkającą na stałe w Australii – Kashkę Vranken – prywatnie swoją utalentowaną siostrę.

Wystawa będzie wydarzeniem szczególnym – w jednym miejscu spotkają się prace dwóch artystek, prywatnie bardzo sobie bliskich, a tworzących i mieszkających na dwóch końcach świata. Mańka Skibińska – Dowling zaprezentuje swoje najnowsze prace malarskie. Wyznacznikiem obrazów artystki jest niezwykłe wyczucie koloru, ekspresja i poczucie humoru. Natomiast Kashka Vranken tworzy poetyckie fotografie wykonane techniką własną, do której doszła na drodze eksperymentu z barwami, bez użycia programów graficznych – zapowiada Wiesława Wideryńska, kurator wystawy.

Obie ukończyły Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, która ukształtowała ich estetykę i wrażliwość. Uprawiają różne dziedziny sztuki – malarstwo i fotografię – łączy je zamiłowanie do eksperymentowania, szczególnie w zakresie techniki wykonania prac.

Mańki Skibińska – Dowling
przez większość swojego życia tworzyła w Londynie, a jej wystawy gościły na całym świecie m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Syrii i Rosji. Na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, a wiele jej prac uświetnia zbiory kolekcjonerów sztuki we wszystkich zakątkach naszego globu.

Kolor jest najważniejszy w pracach artystki. Jak sama mówi rozumie go i kocha. Bez względu na kompozycję, zawsze stawia go na pierwszym miejscu w swojej twórczości. Inspiracje czerpie z otaczającego ją świata i rozlicznych podróży, które można śmiało nazwać artystycznymi. Często podkreśla, że obrazy powinny dawać ludziom szczęście. Sama emanuje pozytywną energią i radością życia. Nie ustaje w poszukiwaniach. Jej malarstwo idzie w stronę deformacji przestrzeni i perspektywy. Coraz bardziej upraszcza formy, motywy figuralne przybierają kształty geometryczne. Znakiem rozpoznawczym jej prac jest talent, humor i wyczucie koloru.

Kashka Vranken z wykształcenia jest grafikiem, a fotografem z zamiłowania. Dyplom uzyskała w pracowni Macieja Urbańca, jednego z założycieli Polskiej Szkoły Plakatu. Fotografią interesowała się już od najmłodszych lat, zafascynowana kadrami z filmów Akira Kurosawy. Duży wpływ na jej twórczość miały dokonania znakomitego brytyjskiego fotografa Billa Brandta, bliskiego współpracownika surrealisty Mana Ray’a. Pod ich wpływem zaczęła eksperymentować w obszarze czarno-białej fotografii. Wraz z rozwojem technik cyfrowych zaczęła pracę z użyciem koloru, co dało w efekcie końcowym bliskie skojarzenia z malarstwem. Tworzy bez użycia programów graficznych, wykorzystując techniki własne. Jej prace są bardzo poetyckie i osobiste.

Aparat, jak sama mówi, jest jej trzecim okiem, pozwalającym zrozumieć zjawiska zachodzące w bliskiej rzeczywistości. Faktury występujące w przyrodzie, formy i światło, pozostają zawsze w sferze zainteresowań fotografki. Posługuje się makrofotografią, aby przedstawić zwykle trudno zauważalne gołym okiem, często ulotne, zjawiska.

Zbliżająca się wystawa „Dwie Siostry” to wyjątkowa okazja, by spotkać się z ciekawym, utalentowanym i wrażliwym artystycznie duetem. Będzie można ją oglądać od 30 maja do 30 czerwca 2014 r., w galerii stacjonarnej Limited Edition przy Rozbrat 44a w Warszawie, od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (502-38-11-76).

Prace można również zobaczyć i nabyć w tym samym terminie poprzez galerię internetową www.limitededition.pl

Patroni Medialni wystawy:
Art Imperium – Portal Kulturalny, Go On Art., Imperium Kobiet, kulturaonline.pl, LA Curators Zakochaj się w Sztuce, Law Business Quality, POKA POKA Informator Kulturalny, RynekiSztuka.pl, talent.pl.

Partner Galerii: Mielżyński Sp. z o.o.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: