Druga fala koronawirusa już niebawem. 4 pomysły na bezpieczny trening

Eksperci nie mają wątpliwości – druga fala koronawirusa nadejdzie jesienią i w dodatku zbiegnie się z sezonem chorobowym, gdy również powraca sezonowa grypa. Czy to oznacza, że w tym czasie lepiej zrezygnować z treningów? Absolutnie nie! Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób dbać o formę.

 

 

Kiedy na początku roku pandemia koronawirusa opanowała świat, wiele osób wpadło w panikę. Naukowcy starali się rozpracować tajemniczego wirusa, a eksperci ds. zdrowia starali się ograniczyć jego transmisję. Do czasu opracowania skutecznego leku i szczepionki, wszyscy musimy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego – przede wszystkim regularnie myć i dezynfekować dłonie, zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych oraz zachowywać dystans. Restauracje, salony urody i siłownie znów zostały otwarte i o ile dwie pierwsze branże dość szybko się podniosły, kluby fitness jeszcze długo mogą borykać się z problemami. Wiele osób na stałe zrezygnowało z kartnetów, bojąc się ćwiczenia w większym gronie. Jednak eksperci są zgodni – pomimo pandemii nie wolno rezygnować z aktywności fizycznej, ponieważ ma ona wpływ na stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jak zatem ćwiczyć, by zachować bezpieczeństwo?

Aktywność fizyczna w dobie pandemii

Z powodu COVID-19 wiele osób przeszło na pracę zdalną. Izolacja społeczna spowodowała, że zdecydowanie więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, a ta – jak dowodzą badania – sprzyja tyciu i rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca typu 2, rak jelita grubego, nadciśnienie, zespół metaboliczny. Wielu z nas ciężko jest wykonywać treningi, które wykonywało się do tej pory, jak udział w zajęciach fitness czy trening na siłowni. W przypadku osób, które praktycznie nie uprawiały sportu już wcześniej, przełamanie się będzie jeszcze trudniejsze.

W takich chwilach bardzo ważne jest, aby ludzie w każdym wieku i o każdym poziomie sprawności byli tak aktywni, jak to tylko możliwe. Wystarczy zrobić krótką przerwę od siedzenia, wykonując 3-4 minuty lekkich ruchów o dużej intensywności, takich jak chodzenie lub rozciąganie, aby rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie krwi i aktywność mięśni.

Rusz się! Ciało ci za to podziękuje

Regularna aktywność fizyczna przynosi korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Może obniżyć wysokie ciśnienie krwi, pomóc kontrolować wagę i zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2 i różnych nowotworów – wszystkich schorzeń, które mogą zwiększać podatność na COVID-19. Poprawia również siłę kości i mięśni oraz zwiększa równowagę, elastyczność i sprawność. W przypadku osób starszych zajęcia poprawiające równowagę pomagają zapobiegać upadkom i urazom. Ruch jest również dobry dla naszego zdrowia psychicznego – zmniejsza ryzyko depresji, osłabienia funkcji poznawczych i opóźnia wystąpienie demencji – oraz poprawia ogólne odczucia

4 pomysły na bezpieczny trening w dobie pandemii

Joga

 Jogę można uprawiać praktycznie wszędzie. Na początek wystarczy mata, wygodny strój i program do naśladowania. Maty do jogi i inny sprzęt można zamówić z dostawą do domu w wielu sklepach internetowych. W sieci nie brakuje także filmików instruktażowych dla początkujących. Niektóre szkoły jogi prowadzą transmisje online, by móc wspólnie ćwiczyć.

Trening oporowy i z wykorzystaniem własnego ciężaru

Większość z nas nie ma domowej siłowni, ale nadal możesz ćwiczyć w domu, używając kilku hantli lub taśm oporowych zakupionych online. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, możesz wykonać własne odważniki, używając zwykłych artykułów gospodarstwa domowego, np. butelek z wodą. Nie potrzebujesz wolnych ciężarów ani taśm oporowych do treningu siłowego w domu. Możesz użyć własnej masy ciała, aby ćwiczyć każdą grupę mięśni w celu pełnego treningu.

Trening EMS

To trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni. Jest prowadzony przez doświadczonego trenera personalnego i z racji swojej specyfiki odbywa się w kameralnych warunkach, z zachowaniem dystansu i wymogów sanitarnych. Indywidualna praca z trenerem nie tylko zmniejsza ryzyko złapania infekcji z racji unikania tłumów. Pozwala także osiągnąć dobre efekty w krótkim czasie, dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom. W ciągu 20 minut treningu EMS (zalecany czas trwania) można spalić nawet 600 kalorii, a trening odpowiada kilku godzinom spędzonym na siłowni. Wszystko dlatego, że dzięki specjalnym elektrodom, umieszczonym w kamizelce od XBody, mięśnie kurczą się szybciej i mocniej. Wystarczy ćwiczyć 2 razy w tygodniu, więc trening ten jest idealny dla osób, którym stale brakuje czasu.

Postaw na aktywność spontaniczną

Prace takie jak koszenie trawnika, praca w ogrodzie, mycie samochodu lub sprzątanie garażu zapewniają doskonałe możliwości budowania mięśni i spalania kalorii. Oprócz poczucia spełnienia, które poczujesz po treningu, wykonywanie domowych zadań przyniesie jeszcze więcej korzyści.

Ograniczenie kontaktu fizycznego jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa i każdego innego wirusa. Wytyczne dotyczące dystansowania społecznego zalecają zachowanie odległości 2 metrów między ludźmi i jest wiele zajęć ruchowych, które na to pozwalają, takich jak jazda na rowerze lub tenis. Czas więc skończyć z wymówkami i zacząć się ruszać.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: