Dlaczego najlepszym prezentem dla dziecka jest Twój czas?

Kariera i domowe obowiązki sprawiają, że czasem martwimy się o ilość czasu spędzanego z dziećmi. Wspólne chwile mają olbrzymie znaczenie w budowaniu trwałych relacji z pociechami i zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa. Specjalistka wskazuje, dlaczego poświęcanie uwagi najmłodszym jest tak istotne.

 

 

Interakcje między rodzicem a dzieckiem są kluczowe dla prawidłowego rozwoju pociech. Badania duńskich naukowców wykazały, że ilość czasu poświęcanego na zabawę z najmłodszymi, czytaniu im lub pomaganiu w nauce pozytywnie wpływa nie tylko na szkolne wyniki, ale także na zachowanie dziecka i kształtowanie zdolności poznawczych. Wspólnie spędzone chwile mają także znaczenie dla rodziców, którzy wykazują podczas nich mniejszy smutek, stres i zmęczenie[1].

Z kolei neuronaukowcy i psychiatrzy dziecięcy z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis udowodnili, że opieka nad potomstwem we wczesnym etapie życia ma wpływ także na rozwój anatomiczny. Badania wykazały, że dzieci, którym rodzice poświęcili więcej uwagi, mają większy hipokamp – część mózgu odpowiadającą przede wszystkim za pamięć, zdolności poznawcze i odporność na stres[2].

Nawet 15 minut dziennie, podczas których skupiamy swoją uwagę wyłącznie na dziecku, może mieć dla niego ogromne znaczenie. Aby dobrze się rozwijać, najmłodsi potrzebują przede wszystkim poczucia przywiązania i bezpieczeństwa. Dzieci, którym rodzice poświęcili więcej czasu już od pierwszych momentów życia, lepiej radzą sobie w szkole i mają mniejsze problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich, a jako dorośli rzadziej sięgają po używki, takie jak narkotyki i alkohol – mówi Monika Piecuch-Kilarowska, lek. med. z Centrum Medycznego CMP.

Na rozwój dziecka ma wpływ nie tylko ilość poświęconego mu czasu, ale także jego jakość. W dobie cyfryzacji łatwo zająć uwagę pociech oferując im chwile spędzone przed ekranem telewizorów, komputerów i telefonów. Nawet jeśli rodzice znajdują się w tym samym pomieszczeniu, nie należy uznawać tego za momenty przeznaczone wyłącznie dzieciom.

Czas i atencja to nie to samo, a obecność fizyczna nie jest równa obecności psychicznej. W przypadku chwil spędzanych z dziećmi najważniejsze jest pełne, niepodzielne skupienie na pociechach i poświęcenie im maksymalnej uwagi. Jakościowo spędzony czas, kiedy nie zajmujemy się pracą czy obowiązkami domowymi jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka, którego nie powinno się zaniedbywać – dodaje Monika Piecuch-Kilarowska z Centrum Medycznego CMP.

Jak spędzić jakościowy czas z dzieckiem?

Chwile poświęcone dzieciom nie muszą być kosztowne ani skomplikowane. W szczególności warto wybrać atrakcje, które nie będą wymagały użycia urządzeń cyfrowych. Dobrze jest także zaangażować pociechy w proste, codzienne czynności. Oto kilka wskazówek, jak spędzić wartościowy czas z dziećmi.

  1. Zaplanuj chwile wolne od technologii

W czasach szczególnej ekspozycji na światła ekranów, warto jest znaleźć czas na rozrywkę w trybie offline. Zastanów się nad czynnościami, które lubisz zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, żeby wspólne momenty sprawiały przyjemność całej rodzinie. Dobrym rozwiązaniem są spacery i atrakcje na świeżym powietrzu lub np. układanie puzzli czy granie w gry planszowe, które nie tylko umilą czas, ale będą także stymulowały umysły.

  1. Uwzględnij czas z dziećmi w domowym kalendarzu

Choć mogłoby się to wydawać prozaiczne, zaplanowanie konkretnej aktywności i wpisanie jej do kalendarza sprawi, że dziecko poczuje się ważne i docenione. Ponadto, będzie mogło wyczekiwać nadchodzących wydarzeń i ekscytować się nimi. Wystarczy, że zaznaczysz w kalendarzu weekendowy wyjazd za miasto lub spacer do parku.

  1. Skup się na jakości, nie ilości

Po całym dniu pracy nie każdy może pozwolić sobie na wielogodzinną zabawę z dzieckiem. Zamiast przejmować się ilością spędzanego wspólnie czasu, postaw na jego jakość i zapewnij pociechom chwile niepodzielnej uwagi, poświęcone tylko im. Możecie pobawić się w chowanego lub zorganizować podwieczorek w formie pikniku!

  1. Rutyna nie musi być zła

Dla dziecka ważna jest nie tylko atrakcyjna forma wspólnych momentów, ale także ich regularność. Nie musisz codziennie zastanawiać się nad nowymi rozrywkami – zamiast tego znajdź chwilę na czytanie przed snem lub zjedzenie niespiesznie śniadania, w trakcie którego możecie także swobodnie porozmawiać.

  1. Codzienne obowiązki

Wbrew pozorom, dzieci czerpią ogromną przyjemność z prozaicznych czynności, które są często zmorą dorosłych. Połącz przyjemne z pożytecznym i zaangażuj pociechy w codzienne obowiązki, takie jak wspólne gotowanie, sprzątanie czy robienie zakupów.

Po spędzonym z dzieckiem czasie warto podziękować mu za wspólne chwile i zapewnić, że dobrze się przy tym bawiliśmy. Nawet pozornie nieznaczne słowa afirmacji sprawią, że najmłodsi z pewnością poczują się docenieni i będą z przyjemnością czekać na kolejne takie momenty – podsumowuje Monika Piecuch-Kilarowska z Centrum Medycznego CMP.

 

Centrum Medyczne CMP to sieć przychodni posiadających obecnie 17 oddziałów na terenie Warszawy, Piaseczna, Łomianek i Józefosławia. Jest polską, rodzinną firmą, która powstała w 2002 roku. Jej misją jest dostosowanie się do potrzeb pacjentów i ich zaspokojenie, a także wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku i rozwój oferty biznesowej. CMP oferuje prywatną opiekę specjalistyczną, a także realizuje wizyty z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na stałe współpracuje z ok. 400 podwykonawcami na terenie całej Polski i ok. 700 specjalistami. Od 2019 r. firma prowadzi badania kliniczne m.in. w zakresie leczenia grypy czy chorób z obszaru pulmonologii, kardiologii i ginekologii, a obecnie również leków na COVID-19.

[1] https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/0001699319868522#

[2] https://source.wustl.edu/2012/01/moms-love-good-for-childs-brain/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: