Dieta śródziemnomorska. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Stan zdrowia społeczeństwa uległ znacznemu pogorszeniu. Szybkie tempo życia, niewłaściwe nawyki żywieniowe,  stres, brak aktywności fizycznej oraz odpowiedniej regeneracji w postaci snu powodują, że problem otyłości narasta. Ponadto, prognozy wykazują na znaczny wzrost skali problemu w najbliższych latach.  Niesie to szereg konsekwencji zdrowotnych, cywilizacyjnych oraz ekonomicznych. Najbardziej niepokojącym jest fakt, iż problem  coraz częściej dotyka młodych ludzi na barkach których spoczywa swoista „odpowiedzialność” za naszą wspólną przyszłość. Pochylając się nad tym złożonym problemem do głowy przychodzi jedno stwierdzenie – „dieta”.

 

 

Określenie „dieta” od zawsze kojarzone jest z diametralną modyfikacją nawyków żywieniowych. Gwałtowna zmiana bezpośrednio związana jest z efektywnością procesu wprowadzania modyfikacji na płaszczyźnie żywieniowej oraz częstotliwością licznych niepowodzeń które swoje podłoże mają głównie restrykcyjności zalecanych modyfikacji. Z punktu widzenia medycznego istnieje szereg przypadków w których zmiany muszą mieć charakter nagły ponieważ warunkują np. sprawność chorego, powodzenie procesu rekonwalescencji itp. W wielu jednak przypadkach zaprzestanie stosowania się do zaleceń dietetycznych wiąże się z znaczną odmiennością dotychczasowego modelu odżywiania który jest mocno zakorzeniony w tradycji rodzinnej, koniecznością samodzielnego zabezpieczenia bazy surowcowej oraz procesem przygotowania posiłków który wymaga poświęconego czasu oraz energii.

Jak zatem pogodzić chęć wprowadzenia zmian bez konieczności spędzania wieczorów w supermarketach pomiędzy alejkami ze zdrową żywnością lub domowej kuchni?

Odpowiedź jest prosta- catering dietetyczny wraz z ofertą diety pudełkowej. Spośród licznych diet oferowanych przez catering dietetyczny szczególne miejsce zajmuje dieta śródziemnomorska, która wraz z dietą DASH znalazły się na szczycie rankingu przygotowanym przez ekspertów z całego świata z dziedziny medycyny i dietetyki dotyczącego oddziaływania diety na zdrowie człowieka w aspekcie krótko i długoterminowych korzyści wynikających z jej stosowania, łatwości przygotowania, pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze i mineralne, oraz przeciwdziałaniu powstawaniu chorób cywilizacyjnych w tym chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu 2. Pojęcie „diety śródziemnomorskiej” wprowadził do literatury medycznej amerykański epidemiolog dr Ancel Keys, który wraz z zespołem naukowców prowadził obserwacje w latach 1958-1694 na różnych grupach ludności charakteryzujących się odmiennym sposobem odżywiania. „Badanie w siedmiu krajach” wykazało zwiększoną umieralność na choroby układu sercowo-naczyniowego grupy ludności w której spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego było wyższe (Finlandia, Stany Zjednoczone, Holandia). Zawały serca występowały rzadko u mieszkańców Grecji i Włoch których dieta obfitowała w tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz Japonii, gdzie spożycie tłuszczów było na dość niskim poziomie.

Wspomnianym czynnikiem uwzględnianym podczas oceny diety było łatwość przygotowania oraz dostępność bazy surowcowej. W przypadku diety śródziemnomorskiej podstawę składników obecnych w diecie stanowią owoce, warzywa, strączki, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa i ryby jako źródło pełnowartościowego białka, orzechy, jogurty, sery oraz dominacja oliwa z oliwek jako źródła tłuszczu.

Dowiedziono, że ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i zastępowanie ich olejami pochodzenie roślinnego stanowi skuteczną metodę przeciwdziałania rozwojowi wspomnianym wyżej chorobo układu sercowo-naczyniowego. Jak dowodzi wiele publikacji naukowych właściwe odżywianie stanowi podstawę zachowania zdrowia. Nie są te jednak jedyne czynniki warunkujące długowieczność- nie zapominajmy o uwarunkowaniach genetycznych oraz środowiskowych. O ile na czynniki genetyczne (np. choroby) nie mamy wpływu, możemy wprowadzić zmiany które zapobiegną lub znacznie opóźnią ryzyko wystąpienia lub rozwoju choroby. Czynnikami wspomagającymi jest aktywność fizyczna, walka z nałogami oraz regularne badania kontrolne, właściwa regeneracja organizmu podczas snu.

Liczne niepowodzenia związane z rozpoczynaniem nowych diet często związane jest z trudnością ich stosowania. Nawet wysoka motywacja z czasem spada co powoduje powrót do starych, często złych, nawyków żywieniowych. Rozpoczynając proces zmian rób to metodą mały kroków. Nieliczne grono podejmujących chęć zmian będzie w stanie oddzielić to co było od tego co będzie grubą kreską. W przypadku wielu granica z czasem zostanie przerwana. Podstawą wdrożenia zmian jest uprzednie właściwe nastawienie, poznanie procesu zmian oraz świadomość korzyści które przyniesie zmiana. Wybór diety śródziemnomorskiej jako początek nowej drogi żywieniowej wydaje się idealnym rozwiązaniem popartym licznymi badaniami oraz publikacjami naukowymi. Niewątpliwą zaletą tego modelu odżywiania jest prostota w doborze składników charakteryzująca się bogactwem smaku i zdrowia które każdy z Nas powinien stawiać jako wartość nadrzędna.

 

Marek Zborowski

Dietetyk w firmie Dietering.com

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: