Czy dieta ma wpływ na stres? Rozmowa z dietetyczką Agatą Feliksiak

– Słodycze to produkt o wysokiej smakowitości i jednocześnie ich spożycie zwiększa dwukrotnie wydzielanie dopaminy, gdyż wpływa na układ nagrody w naszym mózgu. Zwiększony poziom dopaminy powoduje uczucie przyjemności, czyli dość, że zjedzenie słodyczy spowodowało zmniejszenie napięcia i odczuwalne jest odprężenie, to dodatkowo jest nam przyjemnie bo wzrósł poziom wydzielonej dopaminy. – mówi Agata Feliksiak, dietetyczka. 

 

 

Ilona Adamska: O stresie mówimy dużo i często. Wiemy, że ma negatywny wpływ na nasze życie, a jednak nic z nim nie robimy. Jak myślisz dlaczego?

Agata Feliksiak: Myślę, że część osób, uważa, że stres to coś normalnego i każdemu towarzyszy i po części mają rację. Żyjemy w czasach, w których rzeczywiście możemy czuć stres każdego dnia, jednak, jeśli można tak powiedzieć szkodliwość tego stresu zależy od tego jaki ma stopnień intensywności i jak długo nam towarzyszy. W jednym przypadku możemy odczuwać stres o małej intensywności, ale jeśli go długo odczuwamy to może jednak rosnąć w nas napięcie, którego nasz organizm nie lubi. W drugim przypadku możemy odczuwać stres rzadziej, ale o bardzo wysokim natężeniu co może bardzo mocno wpływać na odczucie napięcia. W jednym i drugim przypadku jeśli pojawi się to napięcie to nasz organizm będzie szukał sposobu żeby sobie z tym poradzić. W jaki sposób sobie poradzi zależy od tego jaką strategię na radzenie sobie ze stresem obraliśmy i powtarzaliśmy przez lata. U części osób będzie to rozmowa z bliską osobą, u części aktywność fizyczna, u części spożywanie alkoholu, a u innych osób może to być jedzenie. Na pewno jest też część osób, która zdaje sobie sprawę ze szkodliwości stresu dla ich zdrowia zarówno fizycznego i jak psychicznego, ale niechętnie sięgają po pomoc, żeby rozwiązać tę trudność żyjąc w przeświadczeniu, że powinni sobie z tym sami poradzić.

Stres wpływa na naszą wagę, nie jest powiedziane nigdzie że od niego  tylko chudniemy, można też sporo przytyć m.in przez “zajadanie stres” –  dlaczego tak się dzieje? Innym kg spadają w dół, inni przybierają na  wadze w obliczu stresu.

Co do osób, u których masa ciała spada, to są to osoby, które są wrażliwe na zwiększone wydzielenie kortyzolu i adrenaliny podczas odczuwania stresu, co hamuje pracę przewodu pokarmowego i osoby, które tego doświadczają mówią o „zaciśniętym” żołądku. W takiej sytuacji przez niejedzenie lub spożywanie bardzo małej ilości jedzenia ich masa ciała spada. U drugiej części osób podwyższone wydzielenie kortyzolu i adrenaliny nie ma takiego działania. Ale warto mieć świadomość, że odczucia te mogą  być zmienne w zależności od intensywności. U osoby, u której w przypadku małej intensywności stresu nie ma trudności z jedzeniem, w momencie pojawienia się stresu o bardzo dużym nasileniu może wystąpić jednak niechęć do jedzenia.

Co do przybierania masy ciała w obliczu stresu, to tak jak wcześniej wspominałam, jeśli dana osoba ćwiczyła latami strategię zmniejszenia napięcia spowodowanego stresem przez jedzenie, to w obliczu pojawiania się stresu organizm takiej osoby działa automatycznie, bez użycia świadomości, przemyśleń, działa tak jak latami to było trenowane czyli sięga po jedzenie. Jeśli ilość spożywanej energii u osoby „zajadającej” stres przewyższa ilość energii jaką organizm potrzebuje, to wówczas masa ciała rośnie.

Czy stres ma wpływ na to co jemy? Czy częściej wybieramy jakieś  konkretne produkty a inne ograniczamy?

Nie. Ale jest cześć osób, dla których nie ma znaczenia co będą spożywały, bo sama czynność jedzenia działa dla nich rozluźniająco, zmniejsza nagromadzone napięcie spowodowane odczuwaniem stresu. A dla pozostałych osób ma znaczenie produkt, którym będą „zajadać” stres i są to najczęściej słodycze. Słodycze to produkt o wysokiej smakowitości i jednocześnie ich spożycie zwiększa dwukrotnie wydzielanie dopaminy, gdyż wpływa na układ nagrody w naszym mózgu. Zwiększony poziom dopaminy powoduje uczucie przyjemności, czyli dość, że zjedzenie słodyczy spowodowało zmniejszenie napięcia i odczuwalne jest odprężenie, to dodatkowo jest nam przyjemnie bo wzrósł poziom wydzielonej dopaminy.

Jak radzić sobie w  takich sytuacjach? Nie każdy przewidzi sytuacje stresową i umie sobie z nią radzić.

Podczas pracy w gabinecie z podopiecznymi skupiamy się nad tak zwanym „momentem uważności”, jest to moment, w którym nasz organizm odczuwa napięcie na takim poziomie, że będzie chciał się go pozbyć i wykona czynność automatyczną, trenowaną przez dłuższy czas, która mu w tym pomoże. Nie jest prostym zadaniem „wyczuć” ten moment, ale gdy już będziemy w stanie określić kiedy nastąpi moment, w którym organizm chce pozbyć się napięcia to możemy skupić się nad tym czy jedzenie w tym momencie to jest to czego potrzebujemy, czy jesteśmy głodni, co nam da to, że coś zjemy, czy pomoże nam to rozwiać problem, sytuację, która powoduje stres itd. To jest czas na przemyślenia czy chcemy ponownie w ten sposób poradzić sobie z napięciem spowodowanym stresem. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nie, nie chcemy tym razem jeść, to ważne jest kolejne pytanie, które fajnie sobie zadać: w jaki sposób ja sobie mogę poradzić z tym napięcie, co mogę zrobić, żeby je zmniejszyć, co mi pomoże się z tym uporać. Zawsze rozważamy kilka opcji jak wspomniana wcześniej rozmowa z bliską osobą, aktywność fizyczna czy włączenie relaksacyjnej muzyki i rozciąganie czy medytacja. Każdy szuka swojego sposobu, który będzie dla niej pomocny.

Czy są jakieś sposoby, produkty które wpływają pozytywnie na stres?

Nie, nie ma takich produktów, które spowodują, że nie będziemy odczuwać stresu. To jak odbieramy dane sytuacje, trudności w naszym życiu to kwestia czysto psychologiczna. To jakie mamy przekonania i myśli, co do danej sytuacji czy problemów ma wpływ jak to odbieramy i czy nagromadzi się w nas napięcie czy nie. A co za tym idzie, czy będzie konieczność poradzenia sobie z tym napięciem i czy przykładowo wybierzemy jedzenie jako strategię poradzenia sobie z tym napięciem czy też innym sposobem „upuścimy” ten stres.

W dzisiejszych czasach stresem może być nie tylko sama praca, ale jej  brak , ryzyko jej utraty lub bezustanny nacisk na wzrost jej efektywności. Masz na to jakieś złote rady?

Poradzić sobie ze stresem możemy na dwa sposoby. Pierwszy sposób to radzenie sobie ukierunkowane na problem, który powoduje odczucie stresu. Jeśli mamy wpływ na czynnik powodujący stres, czyli stresor to możemy podjąć działania zmierzające do poradzenia sobie ze stresorem, czyli wyeliminowanie przykładowo tego czynnika, który powoduje odczuwanie stresu. Lub w przypadku gdy nie mamy wpływu na czynnik powodujący stres pracujemy nad poradzeniem sobie z naszymi emocjami i to jest drugi sposób. Możemy zmienić myślenie o danej sytuacji, tutaj dla przykładu: jeśli praca powoduje odczucie stresu, bo dostajemy ciągle dodatkowe obowiązki i nie możemy ich nie przyjąć, to może warto spróbować zmienić sposób myślenia z: „ciągle dostaje dodatkowe obowiązki, co mnie dobija, pewnie robią mi na złość” na; „ dostaje dodatkowe wyzwania w pracy, możliwe, że nikt inny sobie tak dobrze z tym nie poradzi”. A możemy również spróbować zmienić myślenie o swojej osobie w tej sytuacji, nie traktować siebie jako ofiary, osoby, która nie ma wpływu na to ile dostaje obowiązków w pracy itd. Tak naprawdę nie ma złotej rady, każdy poszukuje sposobu pomocnego dla siebie.

Agata Feliksiak

Dietetyczka, oddana nurtowi psychodietetycznemu, która dzięki swoim osobistym doświadczeniom, miłości do gotowania i zdroworozsądkowemu podejściu do jedzenia zmienia życie innych ludzi. Autorka ebooka „Słodka Dupka” z 21 słodkimi i zdrowymi przepisami.

Najmocniejszy akcent jej działania to fakt, że pozytywną energią zaraża do tego, by nie być na ciągłej diecie, a zmienić nawyki żywieniowe raz na zawsze. Dba o to, by każda klientka poczuła się wyjątkowo. Każda konsultacja jest pełna empatii i zrozumienia co mogą potwierdzić jej klientki.

Jej personalizowane diety oraz porady sprawiają, że chudnięcie staje się tylko efektem ubocznym zmian nawyków żywieniowych i relacji z jedzeniem, a wartością dodaną staje się pewność siebie i spełnienie jej klientek.

Pomaga klientom już ponad 8 lat.

Jej zaangażowanie w pracy z klientami zostało docenione i została laureatką w plebiscycie Dietetyk Roku 2022.

Prywatnie mama i narzeczona.

WWW: www.dietetyczkaagata.pl

Facebook: https://www.facebook.com/PoradniaDietetycznaAgataFeliksiak

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: