Co psuje urlop Polaków? Wyniki badania

Atrakcyjne rozrywki to ważny element udanego urlopu, ale najważniejsze dla 52% Polaków jest towarzystwo, w jakim go spędzają. Co trzecia osoba uważa, że najlepszym sposobem na popsucie sobie wakacji jest zaproszenie na nie narzekającego towarzystwa. Wakacyjne wyjazdy sprzyjają również relaksowi, dlatego jak pokazują wyniki badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, coraz większą wagę przywiązujemy do atrakcyjności wypoczynku oraz możliwości odcięcia się od codziennych obowiązków. 

 

 

Największą wagę Polacy przywiązują do atrakcyjności turystycznej wybranego na letni wypoczynek miejsca – jak deklaruje 46% respondentów. Dla 20% liczy się przede wszystkim spokój i cisza, z kolei 17%  stawia na ciekawe rozrywki w miejscu pobytu. Czas na urlopie 38% respondentów spędza pasywnie, leniuchując czy leżąc na plaży. Jak pokazują wyniki badania co trzeci Polak korzysta z lokalnych rozrywek, a 20% próbuje nowych aktywności.

Moda na urlop nad polskim morzem i jeziorami nie mija, wręcz przeciwnie, chętnych jest coraz więcej. Co trzeci Polak wybiera wakacje nad morzem (38%), a 27 % ankietowanych woli wypoczynek nad jeziorami i rzekami. Jedynie 15% Polaków decyduje się na wyjazd w góry, a 12% spędza urlop w miejscu zamieszkania, tylko 8% decyduje się na wycieczkę objazdową po kraju.

Wśród najczęściej wybieranych województw na letnie wakacje respondenci deklarowali, że wybierają województwo pomorskie – 31%, warmińsko-mazurskie – 14% oraz podlaskie 11%.

Wyjazd na letni urlop 42% Polaków organizuje na własną rękę, 30% samodzielnie, ale korzystając z rad znajomych. Dla 19% optymalną formą jest skorzystanie z gotowej oferty biura turystycznego, a dla 9% dołączenie się do zorganizowanego wyjazdu przez znajomych lub rodzinę. Polacy najczęściej na wakacje wybierają się na 7 (25%) lub 14 dni (25%).

Podczas urlopu czas urozmaicamy sobie interesując się rozrywkami plenerowymi jak np. parkami linowymi, parkami rozrywki, które chętnie odwiedza podczas lata aż 43% Polaków, lubiących aktywnie spędzać wypoczynek. Dla 38% preferowaną formą rozrywki są sporty wodne np. kajaki, skutery, windsurfing, przejażdżki łodziami motorowodnymi czy rejsy żaglówkami. Według 14% lato jest idealne na spróbowanie sił za kierownicą gokartów, quadów i jazdy off road. Tylko 5% śmiałków decyduje się podczas wakacyjnego urlopu na sporty powietrzne, skacząc na bungee, oddając skoki ze spadochronem czy podziwiając świat z paralotni.

Lato sprzyja aktywności, podczas wypoczynku jest bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. Jak wynika z deklaracji respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków” aż 56% respondentów podczas urlopu jest zdecydowana spróbować nowego sportu lub rozrywki, a 26% twierdzi, że warto podjąć taką próbę.

– Coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu. Z naszych obserwacji wynika, że rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią, Flyboard. Nawet jeśli spędzamy wakacje w kraju, to coraz częściej szukamy w miejscu wypoczynku oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. 

Dla co trzeciego Polaka, biorącego udział w badaniu serwisu, budżet przeznaczony na urlop nie jest problemem pod warunkiem, że go pilnuje i ustala limit wydatków. Spośród 1053 respondentów 28% przyznaje, że wydatki wakacyjne są kłopotliwe, gdy na urlopie lubi się „zaszaleć”. Według 24% Polaków nie jest to powód do zmartwień, gdyż ta grupa respondentów zawsze odkłada więcej pieniędzy na wakacyjne wydatki. Dla 17% Polaków urlopowy budżet jest problemem, ponieważ obciążony jest stresem, że podczas wyjazdu wypoczynkowego nie starczy go na wszystko.

*Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1053 respondentów w czerwcu 2019.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: