Co drugi Polak uważa, że jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem w Europie

Aż 80% zapytanych Polaków otwarcie mówi, że stres towarzyszy im codziennie. Głównymi przyczynami nerwowych sytuacji dla 37% jest praca, dla 27% nieprzyjemne sytuacje w życiu prywatnym, a dla 18% kwestie finansowe. Według 41% skutecznym sposobem na walkę ze stresem jest sport.

 

 

Stres to coraz poważniejszy i powszechny problem dzisiejszych czasów, który odbija się nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale również kondycji organizmu coraz większej liczby Polaków. Jak pokazują wyniki badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, co trzeci respondent uważa, że pomóc w redukcji stresu może przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29% jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21% wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji – jak twierdzi 15% respondentów.

Dla 41% zapytanych Polaków dobrą formą odreagowania nerwowych sytuacji jest przede wszystkim uprawianie sportu. Co trzeci respondent badania potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na odreagowanie stresu. Według 19% dobrym sposobem są ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga czy pilates, jak również taniec. Dla 14% spośród 1149 zapytanych Polaków antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, jak na przykład lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Według 11% Polaków ze stresem można również walczyć uprawiając sporty ekstremalne, które dają zastrzyk adrenaliny i pozwalają się sprawdzić w niestandardowych sytuacjach.

– Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Ciągły pośpiech i nadmiar obowiązków sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotne jest znalezienie pomysłu na relaks, odstresowanie i naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań. Przy wyborze rodzaju wypoczynku, który pomoże nam zredukować stres, warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, możliwości i pasje. Aktualnie mamy do wyboru wiele form kreatywnych i niestandardowych aktywności, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i obniżenie poziom stresu. – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Sport jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków w walce ze stresem, ponieważ podczas aktywności fizycznej zachodzą w organizmie naturalne procesy, w które uzbroiła nas natura, aby poradzić sobie z codziennymi problemami. Różne aktywności wpływają na nas w określony sposób i należy wybrać taki rodzaj ćwiczeń, który jest dostosowany do naszych predyspozycji i możliwości.

Nie ma złotej recepty na całkowite uwolnienie się od stresu. Aby odreagować nerwowe sytuacje musimy znaleźć czas na wypoczynek. To pozwala spojrzeć na sprawy z innej perspektywy, zachować zdrowy dystans i złapać oddech od codziennego pośpiechu. Według 37% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń 3 dni wystarczą, aby odciąć się od problemów i zrelaksować. Dla 29% respondentów niezbędny okres na rewitalizacje sił to dwutygodniowy urlop, a 17% tygodniowy okres jest wystarczający. Według 17% Polaków zbawienny wpływ na odstresowanie mają weekendy.

Stres powoduje, że jesteśmy rozdrażnieni i mamy problemy ze snem – jak zdradza 27% Polaków. Z kolei 15% narzeka na zmęczenie jako skutek nerwowych sytuacji, 11% odczuwa napięcie psychosomatyczne w postaci bólu brzucha lub głowy, 3% nawet choroby zębów, takie jak bruksizm. Do depresji jako efektu odczuwania długotrwałego stresu przyznaje się 7% Polaków, 4% jak twierdzi ma nerwowe tiki, a 2% nie ma ochoty na seks.

Z jednej strony narzekamy na poziom i ilość stresu w codziennym życiu, z drugiej strony jak przyznaje aż 45% respondentów badania „Polacy a stres w pracy i w życiu”, czasami odrobina stresu to dobry zastrzyk energii. Dla 17% stres to mobilizacja do działania, wynikająca z potrzeby doświadczania adrenaliny, a dla 14% demobilizacja. Spośród 1149 respondentów, 14% mówi wprost, że stres ich całkowicie paraliżuje.

*Badanie “Polacy a stres w pracy i w życiu” w formie ankiety online i w galeriach handlowych przeprowadził serwis Prezentmarzeń na przełomie kwietnia i maja 2019 na próbie 1149 respondentów.  

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: