Chodź pomaluj mój – SWÓJ świat

Pomimo pozytywnego odbioru utworu zespołu Dwa Plus Jeden pojawiła się w mych myślach refleksja. Czy rzeczywiście potrzebujemy KOGOŚ by nasz świat nabrał odpowiednich barw? Niewątpliwie relacje interpersonalne odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka. Warto jednak zastanowić się co ma na nie wpływ.

 

Są to zarówno nasze cechy osobowości, samoocena, poczucie zadowolenia i satysfakcji z życia i cała masa innych czynników. Może warto zatem zacząć samodzielnie zadbać kolory swego życia, by relacje z innymi były jeszcze bardziej konstruktywne i miały solidne fundamenty?

Zdarza Ci się z zachwytem spoglądać na współpracowników, koleżanki, bliskich? Prawisz im komplementy, podczas gdy nie potrafisz docenić siebie? Jest to problem wielu ludzi. Zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie potrafimy się docenić, dostrzegać naszych zalet. Problem stanowi również uznanie kompetencji i swego sukcesu na różnorodnym polu. Dlaczego tak się dzieje? Niestety nadal panuje przekonanie dotyczące zasadności skromności i negatywne postrzeganie doceniania swych osiągnięć jako przechwalania się i oznak pychy. To BŁĄD. Jest istotna równica pomiędzy zdrowym podejściem do mówienia o sobie w pozytywach, a „zadzieraniem nosa” i uznawaniem siebie za osobę idealną czy nieomylną. Jak zatem zadbać o pozytywny obraz swojej osoby? Oto kilka wskazówek:

Buduj mosty, a nie mury

Z paletą kolorów w naszym życiu jest tak, że od czasu do czasu pojawi się złowroga, ciemna barwa. Spotykają Nas różne rzeczy i sytuacje na które często nie mamy wpływu. Niekiedy pogłębiamy te barwy wpadając w „czarną rozpacz” i uprawiając tzw. czarnowidztwo i prorokujemy, przepowiadając jak najgorsze scenariusze. Dodatkowo, przekonania o braku własnej skuteczności w postaci zdań: „ nie poradzę sobie”, „na pewno mi się nie uda” – NIE POMAGAJĄ. Zamiast szukać sposobu rozwiązania problemu z łatwością robimy zupełnie odwrotnie – szukamy powodów dla których nam się nie uda. Jest to błędne koło, które może uniemożliwić osiągnięcie zarówno celu jak też odczuwanie szczęścia i zadowolenia, co przekładać się może na każdą inną sferę życia. Łącznie ze zdrowotną. By przerwać ten blokujący Cię krąg spróbuj początkowo świadomie postępować odwrotnie. Staraj się usilnie znajdywać możliwe konstruktywne i pozytywne scenariusze rozwiązań. Celowo piszę o początkowym świadomym tego typu zabiegu, ponieważ potrzeba pewnego nakładu pracy, by przerwać jakiś nawyk i zastąpić go nowym, bardziej konstruktywnym. Jest to jednak możliwe, a z czasem tego typu myślenie stanie się łatwiejsze i będzie przychodziło bardziej naturalnie i odruchowo. Przećwicz to. Zastanów się czy jest coś, co Ci nie odpowiada? Jakiś problem lub wyzwanie postawione przed Tobą? Wymyśl przynajmniej 3 możliwe rozwiązania tej sytuacji, które dadzą Ci pozytywny i jak najbardziej oczekiwany rezultat. W punkcie drugim znajdziesz wskazówkę jak odszukać zasoby, które posiadasz i które pomogą Ci te rozwiązania zrealizować.

Poznaj swe zasoby

Bardzo często problemy z samooceną wynikają z niewiedzy. Zamiast zastanowić się nad zasobami jakie posiadamy, dostrzegamy to co nam nie wychodzi, nasze wady. Czym są zasoby? Są to wszystkie „prezenty”, które posiadasz w sobie lub podarował Ci je los, a które przybliżyć mogą Cię do osiągnięcia szczęścia. Mowa tu o cechach osobowości, zdolnościach ale również osobach w twym życiu które cię wspierają, służą radą, a gdy trzeba szczerze wypowiedzą swe zdanie w danym temacie. Na czym polega problem? Odpowiedź jest prosta zbyt rzadko ( bądź w najgorszym razie wcale) uświadamiamy sobie, że jesteśmy w powsiadaniu tych cennych „darów”. Kiedy ostatnio zamiast skupiania na niepowodzeniach lub ograniczeniach, zastanowiłaś się, co sprawiłoby że poczujesz się tak jakbyś tego chciała. Co pomoże Ci osiągnąć cel? Co takiego co już masz w sobie i w swoim życiu przybliży Cię do tego, by czuć te emocje jakie zawsze chciałaś czuć? Być może jesteś osobą pracowitą, solidną, a może potrafisz doskonale słuchać, przyjaciele zwracają się do ciebie o radę? Być może umiejętność słuchania lub udzielania konkretnych wskazówek przyda się w sprostaniu wyzwaniom zawodowym? Zastanów się i wypisz 5 swych pozytywnych cech, które mogą przybliżyć Cię do osiągnięcia życiowego celu.

Świadoma wad

Naszym celem jest uruchomienie takiego sposobu myślenia, który pozwoli utrzymać samoocenę na odpowiednio wysokim poziomie dla lepszego funkcjonowania, a tym samym zwiększonego poczucia szczęścia. Jednak warto być świadomym również swych wad, ponieważ tylko przyznanie się do nich i ich dostrzeżenie pozwoli nad ni mi popracować. Zastanów się jakie wady lub zachowania oddalają Cię od osiągnięcia celu. Automatycznie, korzystając z wcześniejszych ćwiczeń, wskaż jakie Twoje zasoby pomogą Ci w zmianie zachowań, nawyków które działają na twoją niekorzyść.

Pozwól sobie na błędy

Istotne oprócz identyfikacji zasobów i szkodliwych nawyków jest danie sobie przyzwolenia na popełnianie błędów. Nikt z Nas nie jest idealny i nieskazitelny. Jesteśmy ludźmi i mamy prawo do pomyłek. Istotne, to „nie zamiatanie ich pod dywan”. Nie bój się przyznać do popełnienia błędu. Odważnie zmierz się z nim. Często uciekamy myślami od tego typu sytuacji. Jest to naturalne ponieważ nikt nie lubi myśleć o rzeczach przykrych, które nie powiodły się, a tym samym mogą zachwiać nasz obraz samych siebie. Jednak jedynie analiza i wgląd mogą przynieść refleksję nad takimi sytuacjami, by lepiej radzić sobie z nimi w przyszłości. Zatem nie martw się – Wszyscy popełniamy błędy – grunt to wyciągać z nich wnioski i modyfikować działanie, by lepiej radzić sobie z przeciwnościami w przyszłości.

Pamiętaj, że osoba doceniająca swe zalety, akceptująca wady i z dumą przyjmująca swe sukcesy będzie bardziej zadowolona z życia. Jeśli zaakceptujesz i pokochasz siebie znajdzie to również odzwierciedlenie w relacjach z innymi ludźmi. Pokochaj siebie – jesteś jedyna w swoim rodzaju. Bądź pierwsza osobą, która zadba o kolory w Twoim życiu.

Agata Koryzma – psycholog, coach, szkoleniowiec

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: