Chcesz zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Jak to zrobić podpowiada dietetyk

Każdy moment w życiu jest dobry, aby zacząć dbać o zdrowe odżywianie i dzięki niemu pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną i psychiczną naszego organizmu. Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze? O wskazówki zapytaliśmy dietetyka.

 

 

 

Jeśli szukamy pomysłów na poprawę naszego sposobu odżywania i chcemy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe, powinniśmy na początek przyjrzeć się temu co jemy, w jakich ilościach i kiedy.

– Warto zacząć od przeanalizowania aktualnej diety, aby  wybrać najłatwiejsze pozycje do zastąpienia bardziej zdrowymi opcjami. Tu może okazać się bezcenna wiedza i doświadczenie na temat roli konkretnych grup składników pokarmów dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, którą dysponuje dietetyk. Konsultacja ze specjalistą może nam skutecznie pomóc, aby nasza dieta była odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana. Warto również wykonać analizę składu ciała, sprawdzając jak się ona ma do zakładanych dla naszego wieku i płci norm. Jest również wiele prostych i drobnych zmian, które możemy wprowadzić sami, aby zadbać o lepsze, codzienne nawyki żywieniowe. – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Notuj, co jesz

Prowadzenie dzienniczka żywieniowego pomoże w zweryfikowaniu gdzie masz pole do wprowadzania zmian. Ułatwi to także kontrolowanie ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia i monitorowanie „wrogów zdrowej diety”, np. zbyt często spożywanych przekąsek zawierających dużo cukru czy tłuszczu.

Pamiętaj o regularnych posiłkach

Zaplanowanie regularnych posiłków w ciągu dnia może nam skutecznie pomóc w realizacji zdrowych nawyków żywieniowych. Jest wówczas większa szansa, że nie będziemy pomijać śniadań i ograniczymy ryzyko sięgania po niezdrowe przekąski w ciągu dnia z powodu braku porannego posiłku. Spożywając śniadanie mamy większą zdolność kontrolowania głodu i sytości, co ma wpływ również na jakość i ilość żywności spożywanej w ciągu dnia.

Nie zapominaj o piciu wody

Ilość wody jaką powinniśmy wypijać w ciągu dnia zależy od płci i wieku oraz wielu innych, istotnych czynników, jak na przykład masa ciała, aktywność fizyczna, ale też skład naszej diety, czy również klimat, w którym żyjemy. Uśredniając zalecenia podawane przez różne źródła można przyjąć, że powinniśmy wypijać około 8 szklanek (po 250 ml) dziennie.

– Z myślą o wprowadzaniu zdrowych nawykach żywieniowych warto zacząć od wypijania pół litra wody więcej niż dotychczas – to prosty sposób na to, aby wyrobić w sobie nawyk sięgania po wodę wtedy, gdy odczuwamy pragnienie. – podpowiada Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

Dodaj do posiłków więcej warzyw i owoców

Zwiększenie spożycia owoców i warzyw w diecie to jedna z pierwszych zmian na talerzu, od których warto zacząć kształtowanie zdrowszych nawyków oraz stosowanie zróżnicowanej i dobrze zbilansowanej diety. Niestety wciąż jemy ich za mało, co pokazuje m.in. badanie zrealizowane przez Dailyfruits. Aż 50% pracujących Polaków nie je codziennie owoców, 40% nie spożywa codziennie warzyw.

– Według zasady zdrowego talerza, pół talerza powinny zajmować warzywa i owoce. Według zaleceń owoce i warzywa powinny być jedzone w ilości minimum 400 g dziennie w proporcji ¼ do ¾, im ich więcej tym lepiej. Są nie tylko zdrowe, budują naszą odporność i wpływają korzystnie na wiele procesów odbywających się w naszym organizmie, ale także są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zbędnymi kilogramami, gdyż większość z nich ma dużą zawartość wody, a więc niewiele kalorii. – podpowiada Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny.

Wybieraj pełnoziarniste odpowiedniki produktów

W planowaniu zdrowej diety, która ma kluczowe znaczenie w dbaniu o kondycję naszego organizmu, nie musimy od razu rezygnować z tego co lubimy. Warto jednak sięgać w miarę możliwości po zdrowsze odpowiedniki podstawowych produktów, na przykład pełnoziarnisty chleb czy makaron lub zamieniając biały ryż na brązowy lub czerwony czy grube kasze.

Zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze wymagają z pewnością czasu i motywacji do ich wprowadzenia, ale ich budowanie należy zacząć jak najszybciej z myślą o lepszej kondycji i samopoczuciu. Pamiętając także o tym, że wprowadzanie zdrowych zmian w stylu życia nie ogranicza się tylko do jedzenia, ale także do innych ważnych aspektów, jak na przykład higieniczny sen, niezbędny do regeneracji organizmu czy odpowiednia ilość ruchu.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: