„Biel kości”, niezwykła książka Maliki Tomkiel

 „Pięć, cztery, może osiem lat czy właściwie miesięcy. 41, 37, 600, 13 kilo- gramów, procent, deko. Nie wiem. Poproszono, bym nie przywiązywała wagi do cyfr w moim życiu. Przywiązuję więc do słów. Stawiam je na szali. Książka, którą trzymasz w swoich dłoniach, przedstawia kilka miesięcy życia osoby chorej na zaburzenia odżywiania – na anoreksję. Chodź, wejdź na chwilę do tego świata. Rzeczywistości tysięcy ludzi na całym świecie. Tę chudą, ale przepełnioną miłością aż po końce każdego z żeber i sinych palców. Właśnie uchylam drzwi, by wpuścić do sieni pierwsze promienie. Moje położenie się zmienia. Niczym stany chorobowe, moje umiejscowienie, wraz z dziennikiem, kreślą nowe punkty na mapie, a dni i noce przynoszą ciąg myśli. Zaprzyjaźniam się z wiatrem. Chłodem, ciemnością, bo wierzę, że biel przychodzi z czasem”.

 

 

 

„Tak jak Malika Tomkiel nie zapomniała o tym, co przeżyła, tak ja nie potrafię teraz wyjść ze świata przedstawionego w książce. Biel kości czyta się jednym tchem. A prawda wypływająca z historii bohaterki walczącej z anoreksją aż boli”. Magdalena Bury, dziennikarka medyczna, pedagożka i ekspertka ds. żywienia.

Mówienie o sobie to ponoć najtrudniejsze zadanie. Zgłaszam obecność. Żyję, piszę, redaguję książki i uczę piękna zawartego w jodze. Czasem się zastanawiam czy żyję z pisania, czy piszę, by żyć. W kawiarni szeptali, że od wielu lat jestem dziennikarką związaną z kulturą i społeczeństwem, która nie boi się poruszać tematów zwią- zanych ze świadomością. Dzięki temu życiowe ścieżki przeniosły mnie na karty magazynów „Freshmag”, „Slow”, „Vege”, „Epea” czy „Lśnienie”, a okazjonalnie moje słowa przybierają radiowy charakter. Zakładam, że w afekcie oparów kawy, tej świeżo mielonej, stałam się założycielką ogólnopolskiego wydawnictwa prasowego, a tym samym redaktorką naczelną magazynu „Kraft”. Kto wie, dokąd zaprowadzi mnie ważenie słów? Bycie cyfrową maszynistką i życiową joginką? Trzeba iść, gdy wołają.

Książka drukowana sama w sobie jest dziełem sztuki: minimalizm i estetyka niespotykana w dzisiejszym krzykliwym świecie wydawniczym, gdzie kolory zamiast koić i wspierać, maksymalnie rozpraszają, wprowadzając czytelnika w niskie wibracje. Biel kości ma naturę „wojowniczki”, tak jak jej autorka. Daje siłę czytelnikom. Wspiera.

– Zawsze mówiłam i będę powtarzać, że problem rodzi się pod talerzem. Nie na nim. Postanowiłam napisać tych kilka słów, bo doskonale pamiętam moment, gdy zadzwoniła do mnie Malika. Chciała pomagać, czuła potrzebę wykorzystania swoich dziennikarskich umie- jętności, by uświadomić innym realia osób chorujących na zaburzenia odżywiania. Sama choruje na anoreksję, choć dziś jest już w procesie zdrowienia. Podobny cykl leczenia przechodzi w Polsce wiele tysięcy osób rocznie. Obserwuję to od lat, nie tylko jako założycielka Fundacji Światło Dla Życia, ale przede wszystkim jako dziennikarka, przez lata związana z publicystyką i reportażem radiowym. Wiem, jak ważne jest mówienie głośno o otaczającej nas rzeczywistości. Fakt ten nabiera jeszcze większego znaczenia, gdy mówimy o osobach często bezbronnych, niewierzących we własne siły, niemających poczucia sprawczości, bezradnych wobec życia, osamotnionych w swojej chorobie i próbach wychodzenia z niej.

Anoreksja nie jest chorobą ludzi chudych. Nie jest także chorobą ludzi grubych. To poważne zaburzenie psychiczne, które dotknąć może każdego z nas. Czy warto szukać pomocy? Tak, zawsze warto zrobić pierwszy krok w walce o siebie. Trzeba jednak być w tym postanowieniu konsekwentnym i wytrwałym, ponieważ anoreksja jest chorobą niezwykle zwodniczą i podstępną. Dlaczego? Dowiecie się z kart tej książki.

Przeczytacie „Biel Kości”, zapoznajcie się w wywiadami ze specjalistami, rodzicami chorych dzieci i szczerymi rozmowami z samymi chorymi. W książce Maliki, podobnie jak w życiu, prowadzenie dialogu jest często kluczem do szczęścia.

Serdecznie polecam, Ewa Galus-Raczyńska dziennikarka, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, dyrektorka ośrodka ALIRA

Wydawnictwo Papierowy Motyl – wydajemy książki, które pomagają innym.

 

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: