Baby Blues – nie daj się depresji poporodowej

Depresja poporodowa dotyka wielu kobiet. Pojawia się już w pierwszych dniach po porodzie i może utrzymać się przez wiele miesięcy. Nie poddawaj się – szukaj pomocy.

 

 

 

Baby blues – przyczyny

Narodziny dziecka to piękny czas – wręcz przełom w życiu. Tymczasem Ty, zamiast radości odczuwasz smutek lub lęk. Nie sądziłaś, że to będzie tak wyglądało. Pamiętaj, że Twoje emocje są w dużej mierze podyktowane burzą hormonalną, jaką przechodzisz.
W czasie porodu przeszedł przez Ciebie huragan hormonalny. Po porodzie znacznie zmniejsza się ilość uwalnianych hormonów, stąd emocje, które odczuwasz mogą być skrajne.

Często także oczekiwania zderzają się z rzeczywistością, gdy się okazuje, że nie tak sobie wyobrażałyśmy opiekę nad maluchem. O swoich emocjach opowiada Daria, która o tym, że ma depresję poporodową dowiedziała się, gdy jej dziecko miało pół roku.

– Po porodzie, mojego syna umieszczono w inkubatorze, bo miał żółtaczkę. Siedziałam przy nim i cały czas płakałam. W szkole rodzenia mówiło się dużo o bliskości z dzieckiem, o budowaniu więzi, tymczasem on leżał tam sam, z zakrytymi oczami – co miało chronić jego wzrok od lamp. Gdy już wyszliśmy ze szpitala wpadłam w stan permanentnego lęku. Nieustannie się bałam, że coś mu się stanie. Wydawało mi się, że ja się do tego nie nadaję – byłam wykończona fizycznie i psychicznie. Pierwsze trzy miesiące wspominam jak koszmar. Biegałam od lekarza do lekarza. Byłam pewna, że dziecku coś dolega. Bardzo schudłam, byłam wykończona. Moje irracjonalne czasami zachowania zaprowadziły mnie do psychologa, który uświadomił mi, że cierpię na depresję poporodową..

Depresja poporodowa, a baby blues

Baby blues dotyka większości kobiet, a związany jest z burzą hormonalną, jaka przechodzi przez organizm kobiety w czasie porodu. Objawy zarówno depresji poporodowej, jak i baby blues są podobne, jednak w przypadku depresji poporodowej są silniejsze i długotrwałe. Symptomy baby blues znikają samoistnie po kilku dniach czy tygodniach, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej. Depresja poporodowa natomiast rozwija się i trwa wiele miesięcy.

Objawy depresji poporodowej

Już w pierwszych dniach możesz doświadczyć objawów baby bluesa. Jeśli towarzyszą Ci:

  • ciągły smutek,
  • lęk o zdrowie dziecka, swoje lub innych bliskich,
  • ciągłe zmęczenie,
  • poczucie beznadziei,
  • przekonanie, że nikt nie jest w stanie Ci pomóc,
  • poczucie winy,
  • niemożność podjęcia najprostszych decyzji,
  • brak apetytu,
  • wilczy apetyt,
  • ciągły płacz,

powinnaś skorzystać z pomocy psychologa, zanim baby blues przekształci się w depresję.

Leczenie

Baby blues nie musi zostać z Tobą na dłużej, zmieniając się w depresję poporodową. Czasem ustępuje samoistnie, wraz z uporządkowaniem się gospodarki hormonalnej i wejściu w rytm nowych obowiązków oraz zyskaniem pewności siebie w nowej roli. Bywa jednak, że zły nastrój się przedłuża przekształcając się w depresję poporodową. Ta wymaga czasem nawet leczenia farmakologicznego. Pierwszym krokiem jest chęć uzyskania pomocy. Psycholog, jest w stanie rozpoznać problem i zalecić właściwy sposób leczenia, poprzez psychoterapię czy uczestnictwo w grupach wsparcia.

Badania pokazują, że większość kobiet po porodzie przeżywa baby blues – nie jesteś sama. Nowa rola w życiu może przerazić, a w połączeniu z nieuporządkowanymi hormonami, wywołać smutek poporodowy. Nie bój się szukać pomocy.

BabyMama.pl (www.babymama.pl) to nie tylko sklep dla kobiet w ciąży i mam – to nasza filozofia życia. Zawsze staramy się, by dostarczać najlepsze, sprawdzone produkty, a Wasz komfort jest naszym priorytetem. Dbamy, abyście zawsze mogły znaleźć to, czego szukacie. W razie wątpliwości i pytań, chętnie służymy pomocą. Zapraszamy do BabyMama.pl – strefy, stworzonej z myślą o potrzebach kobiet.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: