Aż 88% Polaków odczuwa psychiczne skutki pandemii

Aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Dla 33% głównym uczuciem, towarzyszącym im na co dzień jest niepokój o przyszłość. Według 31% respondentów jest to podenerwowanie ze względu na izolację, a 24% respondentów jest zmęczonych przebywaniem w domu. Tylko 7% z nas postrzega pandemię jako okres, w którym mamy więcej czasu dla siebie i możemy wypocząć.

 

 

 

Świat zmienił się z dnia na dzień, a po ustąpieniu pandemii nie będzie już tak samo. Dla wielu osób obecna sytuacja wiąże się z ogromnym obciążeniem i koniecznością zaadoptowania do nowej rzeczywistości. Wymuszona przez czynniki zewnętrzne izolacja i ograniczona możliwość utrzymywania kontaktów międzyludzkich powoduje przewlekły stres. Dodatkowo znacznie mniejsza możliwość podejmowania aktywności ruchowej i kontaktu z przyrodą stanowi kolejny niekorzystny czynnik wpływający na nasze samopoczucie.

Jak wynika z sondy „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” konieczność pozostania w domu jest dla nas trudna, niektóre osoby otwarcie deklarują, że nie radzą sobie dobrze (6%). Psychiczne efekty odczuwania pandemii są różne w zależności od osoby. Najczęściej jednak ankietowani wskazywali, że odczuwają niepokój, ponieważ nie wiedzą co będzie dalej (33%) oraz zdenerwowanie, ponieważ izolacja źle na nich wpływa (31%). Respondenci są już także zmęczeni przebywaniem w domu (24%), a czas koronawirusa stresuje aż 65% osób.

Polacy uważają, że czas spędzony w domu na pewno wpłynie na ich relacje z rodziną. Osoby spędzające czas samotnie deklarują, że za nimi zatęsknią (31%). Najbardziej, ze względu na przymus pozostania w domu brakuje nam bezpośrednich kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi (41%) oraz możliwości swobodnego spędzania czasu na zewnątrz (17%).

Polacy próbują znaleźć różne aktywności i rozrywki spędzając czas w domu z powodu zagrożenia koronawirusem. Dla 25% respondentów najlepszą formą odstresowania się jest czytanie książek, oglądanie filmów i seriali. Według 22% dobrym sposobem są ćwiczenia fitness lub jogi, realizowane z wykorzystaniem kursów on-line. Zdaniem 20% to gry wirtualne pomagają się zrelaksować. W opinii 18% zapytanych Polaków najlepiej jest spędzić czas w domu ucząc się nowych rzeczy, na przykład realizując kursy językowe on-line.

– Zostając w domu możemy aktywnie ćwiczyć, rozwijać zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności. Dobrym rozwiązaniem, sprzyjającym rozluźnieniu i regeneracji psychicznej jest znalezienie sobie hobby, któremu możemy poświęcić obecnie więcej czasu. Z pomocą przychodzą nam warsztaty i kursy on-line związane z zajęciami manualnymi, kulinarnymi czy edukacyjnymi. Wybór atrakcji realizowanych on-line jest całkiem spory, każdy może znaleźć dobre pomysły dla siebie, rodziny lub bliskich. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

35% zapytanych Polaków uważa, że pozostając na kwarantannie w domu można rozwijać w tym czasie swoje zainteresowania i zdobywać nowe umiejętności, uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 29% dobrym źródłem poszerzania wiedzy są poradniki internetowe, a dla 22% różnego rodzaju kursy on-line. Według 14% najlepszą formą nauki są samodzielne działania.

Ci którzy pozostają z rodziną deklarują, że jest to dobry moment aby chwile spędzone z dziećmi nas do siebie zbliżyły (25%) oraz, że mamy czas aby przyjrzeć się relacji z partnerem (16%). Dla wielu z nas jednak – kiedy jesteśmy wszyscy razem w domu przez dłuższy okres oznacza to pewne kłótnie (28%). Często panuje harmider (33%) i jest to ciężki czas do opanowania ze względu na dużą ilość obowiązków (21%).

Podczas przebywania w domu najczęściej robimy porządki (25%) lub bierzemy się za wszystkie zaległe sprawy, które odkładaliśmy na później (21%). Chętnie również spędzamy czas z dzieckiem lub partnerem (22%). Jak jednak zadeklarowało 27% ankietowanych, można wykorzystać ten okres aby odpocząć lub spędzić czas w bliskich relacjach z rodziną – 19%. Z przyjemnością również leniuchujemy (17%) lub rozmawiamy z bliskimi przez komunikatory(15%). Aby poradzić sobie z sytuacją staramy się ćwicząc rozładować napięcie (21%) lub po prostu nie myśleć oglądając seriale (33%) lub jemy więcej słodyczy (11%).

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: