Aż 80-90% Finek i tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię. Czy grozi nam status europejskiego zagłębia raka szyjki macicy?

Planując przyszłość często wyobrażamy sobie rodzinę, dobrą pracę oraz dostatnie i szczęśliwe życie, zapominając o niezbędnym warunku do realizacji wszelkich swoich marzeń i celów. Tym brakującym elementem w projekcji jest zdrowie. Aby o nie zadbać nie wystarczy zaaplikować krem pod oczy czy połknąć witaminowy suplement diety. Potrzeba znacznie więcej – potrzeba szeroko pojętej profilaktyki, która powinna być prowadzona od drugiej/trzeciej dekady życia. Dlaczego warto wykonywać regularne badania cytologiczne? Korzyści dotyczą nie tylko nas samych, ale także najbliższego otoczenia.

 

 

Każda z nas spotkała się z przekazami medialnymi na temat konieczności dbania
o profilaktykę antynowotworową, a w tym z akcjami zachęcającymi do wykonywania badań cytologicznych z szyjki macicy. Jednak w większości przechodzimy obojętnie względem takich informacji. Być może spoglądamy na ten temat niczym na wielkie, odrażające zdjęcia na paczkach papierosów – z pewnym przyzwyczajeniem,
z pewną dozą wyuczonej i bezradnej akceptacji. Czy dotychczasowe przekazy ministerialne, samorządowe, korporacyjne skutecznie zachęcają nas do wykonywania badań profilaktycznych, w tym cytologii?

Aktualnie w Polsce działa specjalny, dedykowany dla kobiet Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, dzięki któremu w państwowych poradniach ginekologicznych, każda Polka, raz na trzy lata, może wykonać darmowe badanie cytologiczne z szyjki macicy. Jednak okazuje się, że tylko 17% Polek[1] korzysta z takiej opcji. Jest to jeden
z najgorszych wyników w Europie. Cytologię można zrobić nie tylko w poradniach państwowych czy komercyjnych – w całej Polsce działają fundacje i stowarzyszenia, zajmujące się przeprowadzaniem badań cytologicznych non profit.

Prowadząc swój projekt liczę na to, że kiedyś nastanie taki moment, w którym polski ginekolog będzie realnie zaskoczony, jeśli zobaczy u pacjentki zaawansowanego raka szyjki macicy czyli zjawisko już niecodzienne. Aktualnie taka sytuacja jest możliwa na przykład w Finlandii, gdzie aż 80-90% kobiet[2] wykonuje regularne, cykliczne badania cytologiczne z szyjki macicy, co skutecznie chroni je przed rozwojem raka. – mówi lek.med. Marta Mączka, z Centrum Medycznego Kobieta i Matka. Dodaje:W celu szerzenia dostępu do badań profilaktycznych, a także wiedzy na temat ich celowości stworzyłam Projekt Salus feminis – PROJEKT DLA ZDROWIA KOBIET. Pierwszy etap działań, który został przewidziany na najbliższy rok, ma się koncentrować wokół profilaktyki raka szyjki macicy. Bezpłatne, profilaktyczne badania cytologiczne w ramach Projektu, będą prowadzone w dwa pierwsze piątki każdego miesiąca w Warszawie, aż do sierpnia 2020 roku. Potem nadejdzie kolej na profilaktykę raka piersi.

Specjalistka położnictwa i ginekologii Marta Mączka wskazuje na kilka ważnych powodów, dla których warto jak najszybciej zrobić cytologię oraz zadbać o profilaktykę zdrowia i tym samym zarzucić tworzenie europejskiego zagłębia raka szyjki macicy
w Polsce. Co zyskujemy wykonując regularne badania cytologiczne?

  • Przeciwdziałamy rozwojowi zaawansowanego raka szyjki macicy – wykrywamy problem na początkowym etapie, w którym możemy zapobiec rozwojowi nowotworu.
  • Unikamy inwazyjnych rozwiązań – leczymy ewentualną chorobę nowotworową lub przednowotworową w początkowym etapie, czyli w stadium, w którym leczenie jest szybkie i proste, oraz w którym absolutnie nie wymaga się stosowania zaawansowanych technik operacyjnych czy radioterapii.
  • Dbamy o jakość i komfort życia – zamiast obawiać się choroby, dzięki regularnym badaniom – czujemy się pewnie i bezpiecznie.
  • Dajemy dobry przykład naszej rodzinie, znajomym – edukujemy i tym samym dbamy także o zdrowie naszych najbliższych.
  • Dajemy sobie szansę na długie i szczęśliwe życie – mamy możliwość realizacji swoich pasji i marze. Taką szansę, dajemy także naszym dzieciom.

https://www.facebook.com/489803425094695/videos/1105699756289512/?modal=admin_todo_tour

Wydaje się, że temat ważności badań profilaktycznych dla zdrowia kobiet nie jest nowością. Co jednak z pewnością możemy uznać za nowość to spersonalizowany sposób przedstawienia tematu profilaktyki i nadanie mu twarzy zaangażowanej lekarki, która z prawdziwym oddaniem mówi o tym, że nie chce więcej oglądać pacjentek
z zaawansowanym rakiem szyjki macicy i przeciwdziała aktualnemu stanowi rzeczy  swoją oddolną inicjatywą. Jednak czy ten rodzaj przekazu będzie na tyle poruszający, aby zmobilizować kobiety do badań profilaktycznych?

Więcej informacji na stronie internetowej www.salusfeminis.pl.

***

Lek. med. Marta Mączka – specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka Centrum Medycznego KOBIETA i MATKA w Warszawie, pomysłodawczyni i propagatorka Projektu Salus feminis – PROJEKTU DLA ZDROWIA KOBIET. Jej misją jest dostrzeganie każdej Kobiety jako indywidualnej psychofizyczności w procesie diagnostyki i leczenia oraz dbałość o promocję profilaktyki zdrowia wśród Kobiet.

W swojej praktyce lekarskiej łączy pasję zabiegową, zdolności manualne oraz stosowne wyczucie estetyki i wiedzę, umożliwiając każdej ze swoich Pacjentek realizację Indywidualnego Piękna i Zdrowia. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka położnictwa i ginekologii, zajmująca się ginekologią klasyczną, estetyczną i plastyczną; specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa. W zakresie ginekologii posiada umiejętności oraz wiedzę certyfikowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przez Grupę IOTA (International Ovarian Tumour Analysis), Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Więcej informacji:

http://www.salusfeminis.pl

https://kobietaimatka.pl

 

[1] https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/

[2] http://medpr.imp.lodz.pl/pdf-80912-28086?filename=Model%20dzialan.pdf

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: