Autorytet wieku w pozytywnych barwach

Flexi.pl rozmawia z dr. Moniką Mularską-Kucharek, wykładowczynią akademicką i prezeską Fundacji Łódzka Akademia Kobiecości o autorytecie wieku, który warto pielęgnować na co dzień. I aby szukając szczęścia (niezależnie od numeru PESEL, a przede wszystkim, gdy dotyka nas kryzys rozwojowy wynikający z metryki) postawić na relacje społeczne i uśmiech, i wybór, bo zawsze go mamy.

 

 

 

„Wiosna możliwości!” w „jesieni życia”?

Dr Monika Mularską-Kucharek, jako trenerka umiejętności psychospołecznych, socjolożka,  mentorka rozwoju osobistego, na co dzień współpracuje z osobami dojrzałymi. I jak podkreśla — dzięki nim ma fantastyczne wzorce dotyczące tego czasu. Jak mówi: „Często powtarzam, że moje wyobrażenie o byciu osobą dojrzałą jest inne niż pewnie moich znajomych, które nie mają takich doświadczeń. Współpracuję z fantastycznymi osobami, które poradziły sobie z kryzysem rozwojowym (bo to jest jakiś kryzys). Stanęły przed wyborem, co mogę zrobić i na co mam wpływ. Mam takie namacalne dowody na to, że jesień życia jest wiosną możliwości”. Współautorka książki: „Jesień życia? Wiosna możliwości! Przewodnik po późnej dorosłości” w rozmowie wskazuje, że poradnik w zamyśle i realizacji miał być daleki od sloganów, stereotypów, obrazując to, co w okresie dojrzałości pozytywne i symbolizujące otwartość. Wiosna, dzięki skojarzeniom z przyrodą w rozkwicie, jest korelacją właściwą. I, jak się okazuje, fraza ta koresponduje z osobami wcześnie urodzonymi, właśnie dlatego, że odchodzi od powszechnie przyjętych standardów postrzegania starości jako chmurnej, sentymentalnej, melancholijnej (jak jesień, w której w przeważającej części mniej zachwytu nad babim latem, kolorami liści). A portretuje ten okres jako możliwość, z której warto skorzystać. Osoby dojrzały, z którymi współpracuje dr Monika Mularska-Kucharek, traktują to hasło jako życzliwie bliskie. A Rozmówczyni Flexi.pl wyraża nadzieję, że słowa te staną się mottem pokolenia. To, co istotne, to także sprawczość zaszyta w tej koncepcji. To my mamy wpływ na nasze życie i od nas samych zależy to, jak je postrzegamy oraz jaka jest nasza percepcja. I mimo tego, że „czas jest pewnym ograniczeniem, ale my z tym czasem możemy zrobić różne rzeczy”.

Z pokorą wobec wiedzy i bagażu doświadczeń

Aktywizacja osób dojrzałych jest jednym z celów działalności pani dr. Mularskiej-Kucharek, drogą do jej realizacji są projekty, w których podkreśla się centralną rolę osób z Pokolenia Flexi w kontekście dysponowania życiowym doświadczeniem, cenną wiedzą (niekoniecznie tą zdobywaną w akademickich ławach), a tą pochodzącą z życia — niepowtarzalną i unikalną. Pokolenie młodsze, realizując inicjatywy dla międzypokoleniowego dialogu, powinno więc tworzyć przestrzeń do wypowiedzi osobom wcześniej urodzonym. Stwarzać możliwości do wymiany myśli, poglądów, do przełamywania stereotypów i oporów, by to mądrość dojrzałego człowieka i personalnie on sam był w centrum, miał tę podmiotowość. Pierwsza edycja kalendarza z udziałem Teresy Lipowskiej, gdzie fotografką była osoba 60+ oraz kolejne działania, są bliskie sercu naszej Rozmówczyni. Miło obserwować, że w ich efekcie bohaterki otwierają się, czują się wyjątkowo i szczególnie. To służy przełamywaniu wewnętrznego oporu osób dojrzałych np. przed pokazywaniem swojego wizerunku. Jest narzędziem, aby zmieniać społeczną świadomość i postrzeganie wieku. Kult piękna i młodości, kreowany w mediach, nie sprzyja pozytywnej samoocenie osób 60+. Jednak warto prowadzić działania, które zmieniają ten obraz. Bo, jak wskazuje Rozmówczyni Flexi.pl, nie da się posiąść tej mądrości życiowej, nawet zdobywając kolejne tytuły czy dzięki dostępności wiedzy w Internecie. Inna jest jej jakość. Dojrzali ludzie to skarbnica wiedzy życiowej, zdobywana — mimo zawiłości losu, turbulencji — wartość sama w sobie. Ważny jest także szacunek do wieku, również ten wyniesiony z domu, który podkreśla dr Mularska-Kucharek. Dzięki temu, że do relacji z osobami z Pokolenia Flexi, nasza Rozmówczyni podchodzi z dużą pokorą, ma z nimi świetne relacje. Dr Monika Mularska-Kucharek podkreśla: „Jestem zwolenniczką tego, żeby oddać szacunek ludziom, którzy — często bez tej dostępnej wiedzy — pokonywali różne trudności, radzili sobie z turbulencjami. […] To powoduje, że mam dobre relacje z osobami dojrzałymi. […] Przychodzę z pokorą do osób, z którymi mam przyjemność współpracować”.

żnorodność buduje

Dr Mularska-Kucharek w rozmowie na Flexi.pl podkreśla też, jak ważne jest niewprowadzenie polaryzacji, dbałość o różnorodność, także w kontekście widzenia ról kobiety i mężczyzny, i wzajemnej inspiracji w codziennym życiu oraz korzystaniu z zasobów płci, zachowując szacunek wobec tego, co nas ogranicza. Prezeska Fundacji Łódzkiej Akademii Kobiecości zapytana o kobiecość, podkreśla, że docenia swoją kobiecość, celebruje ją na co dzień. Polecając każdemu uśmiech, zwraca uwagę, by chcieć być szczęśliwym, niezależnie od metryki. „Zachęcam, aby ten uśmiech pojawiał się na twarzy. I żeby mieć cel w życiu i to bez względu na to, czy jesteśmy młodzi, dojrzali czy bardziej dojrzali”.

Cały wywiad:

https://flexi.pl/baza-wiedzy/dopowiedzenia-z-usmiechem-i-lekkim-bagazem-doswiadczen-od-dr-moniki-mularskiej-kucharek-2581  

O portalu Flexi.pl

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, poszukujące nowych rozwiązań, a dysponujące bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat. Flexi.pl zawiera także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Portal chce przyczyniać się do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych, wskazując na wartość różnorodności i jej twórczy aspekt, podkreślając potencjał i doświadczenie pokolenia, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl chce wnosić cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług. 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: