Asertywność to coś więcej niż sztuka mówienia nie – czytamy w nowej książce Kamili Rowińskiej pt. „Kobieta Asertywna”

Jak często godzisz się na spełnienie czyjejś prośby pod wpływem chwili, a później żałujesz swojej decyzji? Albo złościsz się na tych, którzy Cię o coś poprosili, bo „głupio” Ci odmówić i czujesz się postawiona w niezręcznej sytuacji? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi – często, to znaczy, że asertywność nie jest mocną stroną Twojej komunikacji. Dobra wiadomość jest taka, że jest to kompetencja, którą możesz wyćwiczyć. I w tym pomocna będzie „Kobieta Asertywna”, nowa, ósma już książka Kamili Rowińskiej, trenera i coacha, autorki bestselleru „Kobieta Niezależna”.

 

 

Na okładce „Kobiety Asertywnej” znajduje się 49 kobiet. Trzydzieści zostało wybranych w ramach zorganizowanej przez autorkę akcji #kobietaasertywna, w której wzięło udział 1500 kobiet, a dziewiętnaście zostało wybranych przez nią spośród prywatnego otoczenia. Wszystkie łączy jedno – są asertywne i są ambasadorkami książki.

Asertywność to fundament wszystkich relacji. W rodzinie, w przyjaźni, w pracy. To też fundament relacji z samą sobą. Pozwala nie tylko budować zdrowe relacje, osiągać wytyczone cele, ale też chroni nas przed wieloma nadużyciami i pozwala zachować godność i szacunek zarówno do siebie jak do innych niezależnie od sytuacji. Dotychczas nie poznałam nikogo, kto zawsze zachowuje się asertywnie w stu procentach. Proporcja jest jednak kluczem. Wierzę, że moja nowa książka będzie skutecznym przewodnikiem po asertywności i wzmocni czytelników w codziennej praktyce tej kompetencji – podkreśla Kamila Rowińska, autorka książki.

Asertywności powinniśmy uczyć już małe dziewczynki

Asertywność nie jest cechą, z którą się rodzimy. Sposobów wyrażania bądź niewyrażania siebie uczymy się w rodzinach pochodzenia. Za zachowania asertywne rzadziej nagradza się małe dziewczynki niż chłopców – mamy dbać o innych, być miłe, grzeczne, a nie „wyszczekane” czy kłótliwe – czytamy w przedmowie, którą napisała Justyna Sołtys, psycholog i psychoterapeutka. To, co tak często wstrzymuje kobiety przed zachowaniem asertywnym, jest przekonanie „Nie wolno mi i nie wypada”.

Nadopiekuńczość to przekraczanie granic

Autorka podkreśla, że asertywna postawa to taka, która polega na szanowaniu nie tylko swoich potrzeb i granic, ale również potrzeb i granic innych. Asertywność daje nam prawo do wyrażania swoich uczuć bez świadomej intencji ranienia innych osób, a jednocześnie chroni nas.

Bywasz nadopiekuńcza w stosunku do innych? Wiesz, jak powinni żyć i co robić, i nawet jeśli nie spytali Cię o zdanie, mówisz im, jak mają postąpić? A może zbawiasz świat i ludzi bez pytania? Nieproszona o pomoc wkraczasz na ich teren, aby udzielić dobrej rady, dać kolejną instrukcję, i jeszcze dziwisz się, że są niewdzięczni. Musisz wiedzieć jedno – aby cieszyć się szczerą przyjaźnią, dobrymi relacjami z rodziną, partnerem, trzeba pozwolić sobie na autentyczność, a innym na odrębność.

Kobiety asertywne awansują

Jeżeli chcesz zbudować karierę, potrzebujesz nauczyć się jasno wyrażać swoje oczekiwania i opinie, jak również dać sobie prawo do nauki, popełniania błędów i chronić się przed manipulacją innych. Zwróć też uwagę na to, że kobiety często pytają: „Czy jest możliwość awansu?”, podczas gdy mężczyźni mówią wprost: „Co trzeba zrobić, aby awansować?”.

Nieasertywna, uległa postawa często jest też przyczyną wypalenia zawodowego. Brak dbałości o emocjonalną higienę i własne granice w pracy może spowodować, że poczujesz się przepracowana, trudno Ci będzie osiągnąć satysfakcję lub będziesz miała wrażenie, że się nie rozwijasz. Możesz temu zaradzić, pracując nad swoją asertywnością.

Asertywność to tarcza obronna przed mobbingiem

Zjawisko dyskryminacji czy też mobbing, tak szeroko omawiany w ostatnich latach problem, mają szansę ujrzeć światło dzienne szczególnie wtedy, gdy ich potencjalną ofiarą jest osoba asertywna. Bycie asertywnym nie spowoduje, że nie doświadczymy tego w ogóle. Asertywność pomoże nam to jednak dostrzec, dać sobie prawo do reakcji i prędzej się przeciwstawić.

Z książki dowiesz się m.in.

► jakie są 4 modele zachowań ludzi i dlaczego asertywność jest najlepszym z nich
► jak w 3 krokach zbudować komunikat asertywny
► w jaki sposób radzić sobie z trudnymi emocjami i w sposób asertywny rozwiązywać konfliktowe sytuacje
► jakie są wyzwania związane z asertywnością, których możesz doświadczyć w związku, w relacji z przyjaciółmi, rodzicami, dziećmi
► jak asertywność procentuje w pracy
► jak asertywność może skutecznie zabezpieczyć Cię przed mobbingiem

O autorce

Kamila Rowińska – certyfikowany master facilitator, trener i coach. Autorka oraz współautorka 8 książek o tematyce biznesowej i coachingowej. W praktyce coachingowej wspiera kadrę zarządzającą, przedsiębiorców i top menedżerów w osiąganiu ich celów zawodowych i prywatnych. Twórczyni konceptu Kobieta Niezależna. Rocznie w szkoleniach o tym tytule bierze udział kilka tysięcy kobiet, co sprawia, że jest ono najpopularniejszym szkoleniem dla kobiet w kraju. A jej flagowa książka „Kobieta Niezależna”, od daty pierwszego wydania w 2013 roku, jest bestsellerem, który sprzedał się w ponad 50 tysiącach egzemplarzy.

Jest zaangażowana społecznie. Wspiera rocznie wiele instytucji i inicjatyw, których misją jest pomoc potrzebującym. Członkini Rady Programowej Fundacji Mam Marzenie oraz Ambasadorka Przedsiębiorczości Kobiet. Absolwentka Politechniki Śląskiej – kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Laboratorium Psychoedukacji, gdzie ukończyła Coaching.

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: