Artas i Neograft – inteligentny przeszczep włosów

Łysienie androgenowe jest przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie chorobą, występującą u ok. 50% mężczyzn i 30% kobiet powyżej 50-go roku życia. Etiologia łysienia androgenowego jest wieloczynnikowa, a podstawowym procesem patogenetycznym jest miniaturyzacja mieszków włosowych w okolicach androgenozależnych mediowana przez dwuhydrotestosteron. U mężczyzn obserwujemy przesuwanie się linii czołowej owłosienia ku tyłowi oraz przerzedzenie włosów w okolicy wierzchołkowej. U kobiet natomiast występuje centralne, rozlane przerzedzenie włosów w okolicy czołowej i ciemieniowej lub przerzedzenie jedynie w centralnej części okolicy czołowej.

 

 

Do leków zarejestrowanych w terapii łysienia androgenowego zaliczamy miejscowy preparat minoksydylu 2% i 5% oraz doustny preparat finasterydu (zarejestrowany jedynie do leczenia ogólnego mężczyzn). W leczeniu łysienia androgenowego zarówno u mężczyzn, jak i kobiet bardzo dobre efekty terapeutyczne można osiągnąć, stosując leczenie mikrochirurgiczne, polegające na przeszczepie włosów. Metoda ta stosowana jest od wielu lat, a jej ostateczny efekt zależny jest od umiejętności operatora, wybranej metody oraz osobniczej reakcji pacjenta.

Niewątpliwym przełomem w zabiegach transplantacji włosów stał się system robotyczny ARTASiX™. Jego główny twórca to wynalazca systemu robotycznego stosowanego w medycynie – Da Vinci – Fred Moll. ARTASiX™ wykorzystuje najnowocześniejszą technologię robotyczną (200 patentów!) do wspomagania lekarzy w trudnych, powtarzalnych i precyzyjnych ruchach. Technologia ta redukuje ryzyko błędu ludzkiego. Jest to sprawdzone klinicznie, zaaprobowane przez FDA rozwiązanie, które zapewnia naturalny rezultat przeszczepu bez szwów oraz bliznowaceń i zapobiega uszkodzeniom włosów.

W chwili obecnej najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną metodą transplantacji włosów jest ta, w której wykorzystujemy robota ARTASiX™. Robotic harvesting jest unikatową i zastrzeżoną metodą poboru mieszków włosowych, dostępną tylko w systemie ARTASiX™. Algorytmy sztucznej inteligencji i obrazowanie cyfrowe ARTASiX™ są używane do identyfikacji i wyboru najlepszych mieszków włosowych do zbioru, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu skóry dawcy – wszystko pod kontrolą lekarza. Urządzenie to, wykorzystując algorytm sztucznej inteligencji, pobiera z okolicy potylicznej najwyższej jakości jednostki włosowe, jednocześnie chroniąc pozostałe jednostki włosowe przed ich uszkodzeniem. Ponadto wykonuje on miejsca do wszczepienia mieszków włosowych. Kąt i głębokość wkłucia są precyzyjnie mierzone, co zapewnia pacjentowi większy komfort zabiegu.

Robot pomaga lekarzowi w wykonywaniu setek precyzyjnych i powtarzalnych ruchów podczas całego procesu przeszczepiania włosów, gwarantując zarazem o wiele lepszy efekt terapeutyczny niż w przypadku przeszczepów tra¬dycyjnych, obarczonych ryzykiem błędu ludzkiego. Ponadto dzięki zastosowaniu tej technologii zabieg trwa krócej, jest mniej bolesny a okres rekonwale-scencji po zabiegu istotnie się skraca. Robot permanentnie analizuje, uczy się i podejmuje samodzielne decyzje z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Ponadto współpracujący z robotem system informatyczny „Artas Hair Studio” – pozwala na interaktywną konsultację w przestrzeni 3D z pacjentem, tworzy spersonalizowany plan miejsc do przeszczepu. Precyzja i właściwe rozmieszczenie mieszków włosowych jest niezbędne do uzyskania trwałego, naturalnego i pożądanego efektu. Pacjenci, którzy do tej pory nie chcieli poddać się przeszczepowi z powodu lęku przed inwazyjnością tradycyjnych metod nareszcie mają alternatywę.

Utrata włosów to częsty problem estetyczny. Polska jest jednym z 10 krajów o największej liczbie łysych. Aż 60 proc. mężczyzn po 35-tym roku życia cierpi na nadmierną utratę włosów. A w grupie 50+ jest ich nawet 85 proc! Główna przyczyna łysienia androgenowego u mężczyzn: nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT (dihydrotestosteron), hormon, który jest aktywną formą testosteronu. Znak charakterystyczny? Utrata włosów zaczyna się od skroni, tzw. zakola, a następnie przesuwa się coraz dalej. Brak włosów oznacza brak pewności siebie. I gorsze samopoczucie. Sposób? Nowoczesne skuteczne leczenie łysienia.

Łysienie androgenowe najczęściej dotyka mężczyzn, ale także – kobiety. Decydują o tym geny, jest to skutek przyjmowania leków (np. hormonów), przebytych chorób zakaźnych, układowych, a także chorób włosów i skóry głowy. Do tego dochodzi gorszy styl życia i stres. Ponieważ łysienie dotyczy aż 1,2 miliarda osób na świecie, technologii przeszczepiania włosów jest sporo (m.in. FUT – Follicular Unit Transplantation i FUE – Manual Follicular Unit Excision). Ale do tej pory wiązały się z trwałymi bliznami i dyskomfortem oraz brakiem trwałości przeszczepu.

– W łysieniu androgenowym dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków włosowych pod wpływem działania hormonów męskich. Proces ten dotyka jedynie włosów w okolicy czołowej i wierzchołkowej. Na działanie męskich hormonów odporne są włosy z okolicy potylicznej (i częściowo z okolic skroniowych), dlatego do transplantacji pobiera się włosy właśnie stamtąd – mówi dr n.med. Olga Warszawik – Hendzel, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej (https://www.elite.waw.pl/)

Przeszczep włosów z wykorzystaniem tej technologii ARTAS iX jest skuteczny i komfortowy dla pacjenta. To szansa na odzyskanie utraconych włosów. Artas iX powstał w 2019 r. w USA, gdzie robot stał się prawdziwym hitem wśród pacjentów usiłujących dotąd bezskutecznie wyleczyć łysienie.

Jak przebiega procedura?

– Zabieg trwa od 4 do 8 godzin, w zależności od obszaru, w którym włosy są przeszczepiane. Robot wybiera najlepsze jednostki włosowe, a pobierając ich nie uszkadza, więc przeżywalność przeszczepu jest bardzo wysoka – dodaje dr n.med. Olga Warszawik – Hendzel.

Artas iX chroni zdrowe włosy i umieszcza mieszki włosowe w odpowiednich odległościach na skórze głowy. Jest kosmicznie precyzyjny. Dzięki temu procedura przeszczepu jest niewykrywalna. Światowe kliniki zgodnie uznają, że przeszczepy włosów z wykorzystaniem tego robota przeniosły leczenie łysienia androgenowego na zupełnie nowy poziom. Przeciwwskazania? Stany zapalne i ropne skóry głowy, ciężkie choroby ogólne (m.in. cukrzyca, schorzenia układu krążenia), uczulenia na środki znieczulające, przyjmowanie niektórych leków, brak miejsc ze zdrowymi włosami, z których robot pobiera mieszki włosowe.

Jak się przygotować do zabiegu?

Należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i zleci szereg badań (m.in. morfologię i kreatyninę). Z wynikami, należy ponownie zgłosić się do specjalisty, który podejmie decyzję, kiedy można wykonać zabieg.

– Pobrane włosy należy posegregować w zależności od tego czy mamy jednostki włosowe z pojedynczą, podwójną, potrójną czy nawet poczwórną łodygą włosową. Aby uzyskać naturalny efekt, w odpowiednie miejsca należy przeszczepić odpowiednie jednostki. W okolicy czoła, w pierwszej linii przeszczepiamy jednostki włosowe z pojedynczą łodygą, natomiast w kolejnych liniach – te z podwójną i potrójną – mówi dr n.med. Olga Warszawik – Hendzel oraz dodaje, że – tuż po zabiegu widać na skórze drobne rany w miejscu pobrania, jak i przeszczepienia włosów. Natomiast po wygojeniu (ok. tydzień po zabiegu) nie ma śladu. Strupki po pobranych włosach oddzielają się, a odrastające włosy zaczynają pokrywać okolicę przeszczepu. Okres rekonwalescencji wynosi 5-14 dni.

– Pierwsze efekty widać bezpośrednio po zabiegu, aczkolwiek włosy mogą wypaść po kilku tygodniach. Jednak mieszki włosowe zostały przeszczepione – dzięki czemu włosy w tych miejscach odrosną. Ostateczny efekt widać dopiero po około 9-12 miesiącach. Metoda Artas iX jest zazwyczaj jednorazową procedurą, chyba że pacjent ma bardzo duży obszar pozbawiony włosów, wtedy można wykonać kolejny zabieg. Ale dopiero po kilkunastu miesiącach – wyjaśnia dr n.med. Olga Warszawik – Hendzel.

Włosy po zabiegu Artas iX stopniowo odrastają i wyglądają bardzo naturalnie, technika ta pozwala przeszczepić wszystkie potrzebne struktury włosa – w tym komórki macierzyste, które odpowiadają za jego wzrost.

Drugim rozwiązaniem obecnym na rynku jest półautomatyczny system NeoGraft® 2.0 (znany w poprzedniej wersji w Europie jako S.A.F.E.R), który mimo zupełnie innego charakteru technologicznego niż ARTAS iX ™ – wraz z nim stanowi podporę światowego rynku transplantologii włosów. NeoGraft® 2.0 unowocześnił transplantację włosów metodą FUE. NeoGraft® 2.0 wykorzystuje technikę zwaną „no touch”. Urządzenie zasysa pojedyncze unity, po czym implementuje je pod ciśnieniem. Dzięki tej technologii zabieg jest małoinwazyjny – urządzenie ingeruje w skórę tylko na głębokość 1mm. Automatyzacja procedury pobierania jednostek włosowych zdecydowanie przyśpiesza i optymalizuje czas trwania zabiegu. Zabieg powinien nadzorować doświadczony lekarz/operator, który będzie czuwał nad właściwym przebiegiem procedury i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia graftów.

Oba systemy – Artas i Neograft – to teraźniejszość i przyszłość transplantologii włosów. Są absolutnie bezkonkurencyjne na rynku, zastępują lub znacząco wspomagają pracę człowieka. Prezentująca je w Polsce firma Panda Medical pragnie pokazać wybitne światowe technologie i umożliwić klientom możliwość wyboru najlepszego rozwiązania. Dzięki swojemu zapleczu technicznemu i logistycznemu, wyprodukowała także specjalistyczny, medyczny fotel SANMED, który został doceniony przez twórców oraz operatorów robota Artas i od kilku miesięcy podbija światowe rynki przeszczepu włosów.

dr n.med. Olga Warszawik – Hendzel, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej (https://www.elite.waw.pl/)

Dystrybutor:
https://pandamedical.co/

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: