Agata Plech: Wykonuje zawód, który daje satysfakcję

Jako Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie pomaga swoim pacjentom zmagającym się z poważnymi problemami ze wzrokiem. Jako szefowa Centrum Medycznego Beskidmed namawia do holistycznego podejścia do zdrowia. Jest autorką książek, artykułów i projektu Przejrzyj na oczy”. Agata Plech, bo o niej mowa, inspiruje coraz szerszy krąg osób!

 

 

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka. Nie przeszkadza nam to jednak w jego nadmiernym eksploatowaniu. Każdego dnia spędzamy długie godziny wpatrując się w ekrany smartfona, komputera czy telewizora, czytamy w złym oświetleniu, a do tego niewystarczająco dbamy o dietę. Nic dziwnego zatem, że choroby oczu w czasach pandemii stały się niezwykle częstą przypadłością. Chcąc wpłynąć na zmianę nawyków prowadzących do poważnych problemów zdrowotnych, Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, powołała do życia wyjątkowe stowarzyszenie – “Przejrzyj na oczy”, które prowadzi działalność edukacyjną i wspierającą rozwój profilaktyki chorób oczu. Stowarzyszenie realizuje swoje cele działając na rzecz placówek oświatowych Podbeskidzia, Koła Związku Niewidomych w Cieszynie, czy szerokiego grona obserwatorów „Przejrzyj Na oczy” w mediach społecznościowych. Efekt to m.in. programy edukacyjne czy profilaktyka takich chorób jak zaćma.

Oprócz tego doktor Agata Plech udziela wykładów, uczestniczy w sympozjach, jest autorką dwóch książek, prowadzi webinary i pisze artykuły poświęcone zdrowiu nie tylko oczu. Tym samym Agata Plech udowadnia, że lekarz to nie tylko zawód jak każdy inny, ale profesja, której towarzyszy powołanie, pasja.

– Za tym, że zostałam lekarzem, stoi szereg motywów, z których chyba najważniejszym
jest chęć pomagania innym, sprawiania, że jest im na świecie łatwiej, a w
przypadku mojej lekarskiej profesji – zdrowiej.  Fakt, że dzięki moim umiejętnościom i wiedzy okulistycznej w większości przypadków pacjenci odzyskują lub zachowują widzenie jest niebagatelny, a mnie osobiście przynosi ogromną satysfakcję. To, że wplatam w swoją praktykę ogromną dawkę profilaktyki zdrowotnej to dla mnie dopełnienie tej życiowej misji, jaką jest pomaganie – mówi autorka programu “Przejrzeć na oczy”.

– W rodzinie nie mieliśmy pokoleniowych tradycji lekarskich, moja siostra była pierwszą lekarką, ja kolejną. Odkąd pamiętam czułam jednak, że chcę robić coś dla innych, do tego byłam pracowita i zdeterminowana by osiągnąć to co było dla mnie wartościowe i ważne.

Nomen omen, oczkiem w głowie doktor Agaty Plech było powołanie do życia własnej kliniki, miejsca, gdzie wsparcia mogą uzyskać nie tylko osoby borykające się z problemami ze wzrokiem, ale też każdy, kto bardziej świadomie chciałby podejść do kwestii zdrowotnych. Tak powstało Centrum Medyczne Beskidmed www.beskidmed.pl – ośrodek, w którym można liczyć na pomoc że strony doświadczonych okulistów, ale też innych specjalistów: chirurga naczyniowego, psychiatry, dietetyka… Wszystko w imię holistycznego podejścia do zdrowia, gdzie choroba trawiąca organizm nie jest traktowana wycinkowo, lecz jest leczona w oparciu o szerszy kontekst.

W imię takiego spojrzenia, Agata Plech namawia nas do zmiany nawyków i bardziej świadomego podejścia do tematu zdrowia.

– Prowadząc działalność promującą zdrowie sama na tym skorzystałam. Chcę być przykładem odpowiedzialnego podejścia do swojego organizmu i swojego zdrowia. Nauczyłam się więc, jak dbać sama o siebie, o swoją energię, o regenerujący sen, o dietę, o aktywność fizyczną, jak radzić sobie ze stresem przewlekłym. Nie byłabym wiarygodna pisząc o tym i mówiąc i zaprzeczając tym tezom swoim życiem. Potrafię więc dbać o balans między pracą a regeneracją, odpoczynkiem, życiem rodzinnym i towarzyskim – mówi doktor Agata Plech.

– Motywację do działania dają mi też ludzie, ich zadowolenie, zauważenie jakiegoś problemu na który zwracam uwagę, skorzystanie ze wskazówek, podziękowanie. Ogromnie cieszą mnie wystąpienia publiczne, bo poprzez interakcję z innymi dają energię i radość. Dają poczucie sensu w to co robię.

Działalność na tak wielu polach wymaga ogromnego zaangażowania i dobrej organizacji. Każdy, najmniejszy nawet sukces przynieść tu może jednak satysfakcję i spełnienie:

– Czuję się spełniona zawodowo, wykonuję zawód, który daje satysfakcję, naprawdę robię to, co lubię, rozwijam się, przecieram nowe szlaki, łącząc medycynę akademicką z podstawami medycyny stylu życia i ajurwedy. Jednocześnie jestem odpowiedzialna
za dwa miejsca pracy, które tworzę i współtworzę, zarządzam innymi, wyznaczam
kierunek działań i standardy postępowania. To daje ogromne spełnienie – mówi dr n.med. Agata Plech.

W jakich barwach rysuje się przyszłość zawodowa Agaty Plech? W najbliższym czasie, oprócz kontynuowania działalności związanej z niesieniem pomocy i propagowaniem zdrowego stylu życia, Agata Plech chciałaby podjąć się rozbudowania Centrum Medycznego Beskidmed:

– Chciałabym, by przez jakość, którą tworzy, było naprawdę liczącym się ośrodkiem na Podbeskidziu. Marzy mi się, by w tym miejscu realizowały się także projekty prozdrowotne dla innych ludzi – spotkania, dni otwarte, akcje profilaktyczne itp. Wierzę, że w ciągu najbliższych lat osiągnę ten cel i że stanie się to przy udziale mojego
zespołu, bez którego ani obecna moja działalność, ani rozwój, nie byłyby możliwe – mówi Agata Plech.

Warto otaczać się inspirującymi, pełnymi pasji osobami, które mogą sprawić, że nasze życie będzie szczęśliwsze, bo zdrowsze, tym bardziej, jeżeli chcą dzielić się swoją wiedzą. Tak jak ceniony okulista, Agata Plech.

Joanna Bielas

www.przejrzyjnaoczy.pl

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: