5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz kolejną świecę zapachową

Do stosowania naturalnych świec sojowych nie trzeba nikogo przekonywać. Są zdrowsze dla otoczenia i bardziej ekologiczne niż świece parafinowe. Dłużej się palą i doskonale transferują aromaty. Wraz ze wzrostem ich popularności powstało wiele małych, domowych pracowni i manufaktur produkujących i sprzedających komercyjnie świece z wosków naturalnych. Ale czy produkowane w ten sposób świece są naprawdę zdrowe i bezpieczne w stosowaniu?

 

 

W ostatnich latach bardzo wzrosła popularność świec z wosków naturalnych. Powodem jest rosnąca świadomość ekologiczna, a także okres lock downu, w którym spędzano więcej czasu w swoich domach. Świeczki stały się idealnym kompanem w poszukiwaniu sposobów na urozmaicenie sobie czasu. Spotkanie z przyjaciółmi, wieczór z książką, czy zafundowanie sobie domowego SPA w postaci relaksującej kąpieli, zostały urozmaicone świeczkami. Szczególnie popularne stały się świece zapachowe, których zapachy można dobierać odpowiednio do sytuacji i nastroju.

Poniżej 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz świecę zapachowa.

Jakość wosku

Coraz popularniejsze staje się stosowanie świec z naturalnych wosków, które wypierają, co prawda tańsze, ale za to nieekologiczne i mniej zdrowe w stosowaniu świece parafinowe. Obecnie coraz częściej stosowane są woski rzepakowe, kokosowe, pszczele, ale cały czas najbardziej popularne są woski sojowe.

Wosk sojowy ma wiele odmian, które różnią się przede wszystkim temperaturami topnienia, maksymalną ilością zastosowania substancji zapachowych oraz składem. Temperatura topnienia ma znaczenie zarówno dla formy jak i zastosowania świecy. Woski o wyższej temperaturze topnienia są stosowane do świec wolnostojących, a niższej dla świec zalewowych. Najniższą temperaturę topnienia mają woski stosowane w świecach do masażu, które po roztopieniu można stosować na ciało bez obawy o oparzenie. Świece sojowe – zapachowe powinny być tworzone z wosków, które mają większą możliwość przyjęcia aromatów, co w przypadku świec do masażu nie będzie miało znaczenia, gdyż tutaj zazwyczaj się ich nie stosuje. Niektóre woski są w 100% woskami sojowymi, a niektóre zwierają domieszki innych olejów lub wosków.

Najważniejsze, aby zastosowany w świecach wosk był wiadomego pochodzenia i był użyty zgodnie z jego przeznaczeniem. Wiele małych, domowych manufaktur nie posiada wiedzy o pochodzeniu wosku, z którego wytwarzają świece. Dokonują jego zakupu na aukcjach internetowych, które kuszą niższą ceną. W takim przypadku nie ma pewności jaki jest skład wosku. Nie jest on zaczerpnięty z oficjalnej karty charakterystyki produktu, gwarantowanej przez producenta, ale z opisu aukcji lub ze stron sklepów innych sprzedawców, którzy mogą stosować zupełnie inne woski.

Najczęstszym zjawiskiem jest podawanie informacji o użyciu wosku sojowego 100% przy zastosowanych woskach z dodatkami olejów roślinnych lub innych wosków.

Odpowiedzialni producenci świec kupują wosk od oficjalnych dostawców, którzy posiadają opracowane dla niech karty charakterystyki. Jest to gwarancja, że faktycznie stosujemy produkt pełnowartościowy, ekologiczny i zdrowy dla nas samych.

Bezpieczne naczynie świecy

Przeglądając oferty producentów świec mamy wrażenie, że formę świecy ogranicza tylko jego własna wyobraźnia. Świece w słoikach, szklankach, kieliszkach, filiżankach zakupionych na pchlim targu, czy łupinach po orzechach kokosowych. Wszystkie wyglądają pięknie, ale czy palenie świecy w takim naczyniu jest bezpieczne?

Często dokonujemy zakupu świecy pod wpływem jej uroku i pięknego wyglądu. Jeżeli ma ona pełnić funkcję ozdobną, to nie ma w tym nic złego. Jeżeli natomiast chcemy tę świecę palić we własnym domu, lub dajemy komuś w prezencie, musimy być pewni, że naczynie, w którym rozpalimy ogień, jest do tego przeznaczone.

Ogień to żywioł i należy o tym zawsze pamiętać. Odpalając świeczkę chcemy cieszyć się jest urokiem, klimatem który tworzy i pięknym zapachem, który uwalnia, ale jej użytkowanie powinno być przede wszystkim bezpieczne.

Zastosowane aromaty do świec

Większość świec to świece zapachowe. Blask i klimat, który tworzy płomień świecy, idealnie uzupełnia jej piękny zapach. Tworzą razem doskonałą całość. Wiele osób kupuje świece tylko ze względu na zapach, a głównym czynnikiem wyboru zapachu jest przede wszystkim nasz gust i upodobania.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze zapachu?

Przede wszystkim na źródło jego pochodzenia. Producenci, opisując zapachy swoich świec, używają sformułowań: „naturalny aromat”, „olejki eteryczne”, a są to produkty, które nie są stworzone z przeznaczeniem do użytku w świecach.

Chęć tworzenia za wszelką cenę produktów naturalnych przez domowe manufaktury świec powoduje, że w połączeniu z brakiem fachowej wiedzy, utrwala się błędne przekonanie, że użycie naturalnych aromatów jest najzdrowsze. Należy jednak zaznaczyć, że to co jest naturalne i zdrowe w postaci ciekłej, nie będzie takie po poddaniu go procesowi spalania jaki ma miejsce w świecy.

Olejki eteryczne o właściwościach aromaterapeutycznych działają jedynie po podgrzaniu. Pod wpływem ciepła związki aromatów olejku uwalniają się do atmosfery nie tracąc swoich właściwości. W połączeniu z woskiem sojowym są stosowane w kominkach zapachowych.

Absolutnie te same olejki eteryczne, czy olejki naturalne nie mogą być używane jako aromaty w świecach. Z jednej strony, olejki eteryczne podczas procesu spalania w świecy zupełnie tracą swoje właściwości aromaterapeutyczne, z drugiej zaś, spalając się, mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne. Należy również zwrócić uwagę na łatwopalność olejków eterycznych, których zastosowanie w świecy może doprowadzić do niekontrolowanego zapłonu całego lustra wosku.

Odpowiedzialni producenci stosują w swoich świecach aromaty, które są tworzone z przeznaczeniem zastosowania w świecach i pod tym kątem są komponowane, testowane i certyfikowane. Jednym z organów certyfikujących aromaty jest IFRA – International Fragrance Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapachów) z siedzibą w Genewie, którego jednym z założeń jest promowanie bezpiecznego używania zapachów.

Ozdoby zatopione w świecach

Częstym zabiegiem producentów ręcznie robionych świec jest upiększanie ich, poprzez dodanie do zalewanej świecy różnych ozdobników. Są to najczęściej suszone kwiaty, suszone owoce, ziarna kawy, perełki, kamyczki itd. Przy wyborze świecy należy zwrócić uwagę na to, aby przed jej użyciem możliwe było usunięcie wszystkich palnych dodatków. Jeżeli dodatki nie są ułożone na górze świecy, ale są częściowo lub całkowicie w niej zalane, mogą stanowić zagrożenie.

Nasączone woskiem staja się łatwopalne i w momencie palenia świecy może dojść do ich niekontrolowanego zapłonu.

Odpowiedzialni producenci, dodający do swoich świec suszone kwiaty, owoce, ziarna kawy i inne palne ozdoby, umieszczają je w taki sposób, aby przed użyciem świecy możliwe było ich usunięcie. Informują również o tym swoich klientów, aby użytkowanie świecy mogło być bezpieczne.

Gramatura świec a czas palenia

Każdy chciałby cieszyć się użytkowaniem świecy jak najdłużej, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Głównym z nich jest gramatura świecy. Wiadomo, że im większa świeca, tym dłużej będzie się paliła. Należy jednak zwrócić uwagę na to w jaki sposób jest podawana ilość świecy w świecy. Wielu producentów podaje nie gramaturę wosku świecy, a wagę całej świeczki, pojemność naczynia lub czas palenia. Informacje te mogą wprowadzać kupującego w błąd. Czas palenia jest informacją orientacyjną, gdyż zależy on od wielu czynników, takich jak temperatura otoczenia, ruch powietrza, ilość knotów, a przede wszystkim, czy zachowano odpowiednie cykle palenia świecy. Dlatego powinniśmy opierać się na faktach, a tym z pewnością jest gramatura wosku. Należy jednak uważać, gdyż 250 ml wosku nie jest równe 250 gramom wosku. Wosk, tak jak olej, unoszący się na wodzie, jest od niej lżejszy.

Stosunek wynosi ok 80%, co oznacza, że 100 ml wosku waży ok. 80 g. Producenci podający ilość wosku w mililitrach (ml), a nie w gramach (g), wykorzystują naszą nieświadomość, aby pozornie zawyżyć wartość swojego produktu. Dokonując zakupu zwróć uwagę, czy jej wielkość wyrażona jest w gramach zawartego w niej wosku, a nie na przykład w pojemności naczynia.

Wraz ze wzrostem popularności świec sojowych, powinna również rosnąć wiedza konsumentów, aby podczas zakupów mogli dokonywać świadomych wyborów.

Artykuł stworzony przy współpracy z FARRA świece sojowe, polskim producent zapachowych świec sojowych, którego bogatą ofertę oraz więcej informacji na ich temat można znaleźć w sklepie internetowym www.farra.pl.

 

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: