10 najciekawszych faktów dotyczących włosów

Czy wiesz, że jeden niepozorny włos kryje w sobie setki informacji. Skupiając się na pielęgnacji włosów zapominamy o tym, że ludzkie kosmyki skrywają w sobie całą masę fascynujących tajemnic, które dziś chcemy Wam przedstawić.

 

 

Przekopując Internet stworzyliśmy listę 10 najciekawszych faktów dotyczących włosów w oparciu o badania przeprowadzone przez naukowców z całego świata.

1)      Włosy składają się głównie z 80% keratyny i około 10–15% wody. Pozostała część to lipidy, minerały oraz pigmenty.

2)      Na ciele człowieka może znajdować się około 5 mln mieszków włosowych. Ich liczba jest zapisana w genach i kształtuje się na etapie życia płodowego.

3)      W ciągu dnia włosy rosną średnio o około 0,35 mm, czyli po miesiącu zwiększają długość mniej więcej o 1 cm.

4)      Średnio na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tys. włosów. To oznacza, że jeśli rosną w średnim tempie uniwersalnym dla wszystkich ludzi, każdy produkuje miesięcznie 1–1,5 km nowych kosmyków.

5)      Ludzkie kosmyki są… martwe. Jedyną żywą częścią włosa jest jego cebulka i tylko ona posiada zdolności do regeneracji.

6)      Włosy… piją wodę. Podatne kosmyki są w stanie wsiąknąć wilgoć o masie 30% tego, co same ważą. Warto wiedzieć, że im bardziej zniszczone pasma o odchylonych łuskach, tym więcej wody będą pochłaniały.

7)      Najszybciej rosną włosy mieszkańców Azji, pośrodku plasują się włosy Europejczyków, a najwolniej osób zamieszkałych w Afryce.

8)      Najszybciej rosnące włosy u człowieka to męski zarost.

9)      Naturalnie rude włosy ma zaledwie 4% społeczeństwa na całym świecie.

10)   Podcinanie końcówek nie sprawia, że włosy zaczynają szybciej rosnąć.

Ciekawe, prawda?

fot. Dorota Czoch / Kumazu.pl

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: