Poczucie własnej wartości – jak je zwiększyć, żeby nie peszyły nas komplementy?

Pracę nad niskim poczuciem własnej wartości warto zacząć od przeanalizowania swoich wad i zalet. Znajomość swoich mocnych stron pomaga w uświadomieniu sobie, że jesteśmy na tyle dobrzy, że nie musimy czuć się źle sami ze sobą. Z kolei analiza wad pozwala realnie spojrzeć na to, nad czym warto popracować  — mówi Julia Deja, Manager Rozwoju Osobistego.

 

 

Często spotykam się z sytuacjami, w których kogoś komplementuję, a ta osoba natychmiast umniejsza to, że np. ładnie wygląda. Dlaczego nie potrafimy przyjmować komplementów?

– Taka postawa wynika z niskiego poczucia własnej wartości i świadczy o tym, że trzeba nad nim popracować. Kiedy zauważymy, że mamy problem niskiego poczucia własnej wartości, zatrzymajmy się przy tej myśli i na spokojnie to przeanalizujmy – po to, żeby świadomie zacząć pracować nad jego zwiększaniem. Problem z poczuciem własnej wartości mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Dotychczas na mojej drodze zawodowej zgłaszały się do mnie jednak z tym problemem głównie kobiety. Zaburzenie poczucia własnej wartości zaczyna się z reguły już w dzieciństwie i wynika z tego, że rodzice nie dali wystarczająco uwagi bądź nie potrafili pokazać dziecku, że jest dobre i doceniane. Zazwyczaj rodzice chcą nam dać wszystko co najlepsze, ale jeśli nie mają dobrej relacji ze sobą lub dzieckiem, to wpływa na jego ocenę swojej osoby. Dziecko przestaje kochać siebie – nie rodziców, a właśnie siebie. A to tylko jeden z wielu przypadków, w których poczucie własnej wartości staje się zrujnowane, co skutkuje tym, że trzeba nad nim pracować w dorosłym życiu.

Od czego zacząć tę pracę?

– Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jakie mamy wady i zalety. Następnie trzeba uświadomić sobie, że nasze zalety są naszymi mocnymi stronami, więc warto być z nich dumnym. Budowanie poczucia własnej wartości zaczynamy od bazowania na naszych wewnętrznych zasobach, czyli właśnie mocnych stronach. Dla wielu osób jest to o tyle trudny moment, że początkowo nie potrafią wskazać w sobie żadnych dobrych cech – jednak pamiętajmy, że każdy z nas posiada w sobie coś, co jest jego siłą i co warto pielęgnować. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie pracy nad cechami, które uznajemy za wady. Jeśli coś się nam w nas samych nie podoba, to możemy pomyśleć, jak realnie możemy na daną cechę wpłynąć. Poczucie własnej wartości można ćwiczyć też w tak prozaicznych sytuacjach, jak właśnie wspomniane wcześniej przyjmowanie komplementów – kiedyś ktoś nas pochwali, wystarczy powiedzieć “dziękuję”, zamiast spierać się z nim, że nie ma racji.

Czy ktoś może nam pomóc w procesie budowania poczucia własnej wartości?

–  Oczywiście. Może to być bliska osoba lub specjalista. W przypadku bliskich osób zawsze możemy się kogoś zapytać, jakie widzi w nas wady, a jakie zalety. Sami nie jesteśmy się w stanie obiektywnie ocenić, taki głos może być więc bardzo cenny (co nie oznacza, że nie powinniśmy kierować się własną opinią w tym procesie – w końcu sami znamy siebie najlepiej). Co do specjalisty to świetna opcja w przypadku, jeśli na konsultację z nim pozwalają nam finanse. Obecnie jest też mnóstwo szkoleń z zakresu poczucia własnej wartości, które są bezpłatne. Czasem są organizowane przez urząd gminy lub miasta, a z reguły sporo ciekawych materiałów można znaleźć w internecie (trzeba tylko wybierać jakościowe szkolenia).

Julia Deja o metodach swojej pracy:

Pracuję w sposób holistyczny i w zależności od indywidualnych potrzeb łącze coaching, psychologię, pracę z podświadomością, intuicją i przekonaniami. Używam technik pomagających usuwać blokady i odkrywać wewnętrzny potencjał w życiu osobistym i zawodowym. Szkolę się głównie za zagranicą, stale poszerzając wiedzę na treningach, seminariach oraz warsztatach. Jestem propagatorką alternatywnego sposobu życia. Zwolenniczką świadomego słuchania własnych potrzeb, dążenia do autentyzmu i wewnętrznej prawdy. Pasjonatką życia i aktywistką pro-zwierzęca. Na co dzień jestem właścicielką agencji PR DejaVU, managerem osób publicznych i ekspertem rozwoju osobistego. Z moich usług korzystają m.in. gwiazdy telewizji oraz politycy.

Jeśli masz dylemat życiowy lub jesteś na rozstaju dróg lub po prostu potrzebujesz rozmowy – umów się na sesję: kontakt@juliadeja.pl lub skontaktuj przez stronę https://www.facebook.com/Tw%C3%B3j-Manager-Rozwoju-Osobistego-198386390923554/.

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: