Jak budować poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości kształtujemy już od wczesnego dzieciństwa, ale proces ten trwa przez całe życie. Musisz tylko nauczyć się doceniać swoje atuty, by osiągnąć to, o czym marzysz i co jest w zasięgu Twoich możliwości, chociaż nie zawsze jesteś w stanie to dostrzec.

 

Nie pozwól, aby odebrano Tobie pewność siebie!

Poczucie własnej wartości to jeden z najważniejszych wyznaczników osobowości. Jest to nasza postawa względem samych siebie, która składa się z kilku substytutów stosowanych zamiennie:  jako obrazu siebie, samooceny i poczucia wartości. Ludziom, którzy mają niskie poczucie własnej wartości zwykle towarzyszą takie cechy jak: smutek, zawstydzenie, brak pewności siebie, dokonywanie niekorzystnych porównań społecznych z osobami, które są lepsze w jakiejś dziedzinie, nadmierna samokrytyka, poczucie bezwartościowości, stawianie sobie nierealistycznych wymagań i uzależnianie oceny swojej osoby od oceny innych. Czasem nasza zaniżona samoocena może przyczynić się nawet do depresji. Jak zatem przeciwdziałać zbyt niskiej samoocenie i jak podnieść poczucie własnej wartości?

Niska samoocena jest wynikiem permanentnego powielania podobnych zdarzeń. Pejoratywne myśli, związane z tym, że nie wierzymy w swoje możliwości, a przez to roztaczamy przed sobą wizję niepotrzebnych przeszkód i trudności na drodze do zamierzonego celu, by w ten sposób móc z czystym sumieniem usprawiedliwić swoje przyszłe niepowodzenie, zachowując w ten sposób resztki poczucia godności, są czymś, co nie pozwala nam budować poczucia własnej wartości.

Skup się na realizacji ambitnych planów

Osoby, które mają zaniżoną samoocenę unikają ambitnych celów lub stawiania zadań nierealistycznych powyżej swoich możliwości, wycofują się z nowych zadań, gdyż uważają, że nie powiodą się one. Takie osoby są bardzo nieśmiałe, skryte, boją się publicznych wystąpień, paraliżuje je strach przed światem, a o jego zdobywaniu nie może być już nawet mowy. Są też skazane na ciągłą niepewność, a jakakolwiek pochwała ze strony szefa jest dla nich czymś niesamowitym, gdyż potrzebują permanentnego potwierdzanie swych umiejętności przez autorytety.

Gdy niektóre kobiety odniosą sukces przypisują go fartowi lub szczęściu. Tymczasem to ich wysiłek i elokwencja sprawiły, że osiągnęły zamierzony cel i nie należy przypisywać temu jakiś nadzwyczajnych zdolności.

Zaś jedno niepowodzenie sprowadza się do stwierdzenia, że jesteśmy beznadziejne.

Uwierz, że jesteś wiele warta!

Tymczasem należy uwierzyć w swoją wartość i krok po kroku realizować zamierzone plany. Nawet, gdy na początku nie zawsze jest łatwo nigdy nie można tracić nadziei ani silnie emocjonalnie reagować na krytykę. I choć w życiu należy kierować się rozsądkiem i mieć w pewnych sytuacjach ograniczone zaufanie do niektórych osób, to w gruncie rzeczy nie można być wobec innych nadmiernie nieufnym. Kobiety nie mogą też nadmiernie koncentrować się na swoich błędach, porażkach czy słabościach. Trzeba umieć doceniać swoje atuty zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Kobiety muszą zdawać sobie sprawę ze swojego potencjału, z talentów, muszą wiedzieć,  w jaki sposób je rozwijać.

Porównywanie swojego wyglądu czy intelektu z innymi też nie jest korzystne, zwłaszcza w sytuacjach, gdy znamy panie wykształcone, piękne czy inteligentne. Niewskazane jest również porównywanie się do innych, a jedynie kroczenie swoją własną ścieżką, wedle której same wyznaczamy sobie standardy.

Owszem, zauważenie ich atutów jest istotne, ale pamiętajmy, abyśmy kroczyły własną drogą. Kobiety cierpiące na tzw. „głód miłości” popełniają jeszcze jeden błąd są spragnione akceptacji, pochwał i uznania. Co więcej ignorują własne problemy i mają minimalistyczną postawę wobec życia, nie są też asertywne.

Pokochaj siebie taką, jaką jesteś!

Wysoka samoocena jest gwarancją czerpania radości z życia. Jest bardzo związana z pewnością siebie oraz wiarą we własne możliwości, a także z kontrolą nad własnym życiem i przekonaniem, że jest się w stanie wiele osiągnąć. Co więcej, taka postawa sprzyja osiąganiu zamierzonych celów. Ludzie z wyższą samooceną są bardziej kreatywni, mają o wiele więcej twórczych pomysłów, a eskalacja ich działań jest duża. Gdy dziecko od wczesnego dzieciństwa słyszy, że rówieśnicy lub rodzice krytykują go albo gdy przeżywa zbyt dużo porażek w krótkim czasie zaczyna uważać, że jest mniej wartościowym człowiekiem niż inni, a to przecież nieprawda. Aby było inaczej, dorosła już kobieta musi pracować nad sobą, aby zmienić  swój stosunek do siebie. Gdy będziemy umiały obdarzyć się bezwarunkową miłością, zaakceptujemy siebie za swoją niepowtarzalność. Wówczas należy uniezależnić tą akceptację od tego, czy coś się nam uda, a wtedy będzie nam łatwiej wybaczyć sobie pomyłkę. To pozwoli Tobie na dalszy rozwój i pewną niezależność.

Jak wzmocnić swoją samoocenę?

Kobieta, która pragnie wzmocnić swoją samoocenę musi mieć permanentne pragnienie uczenia się, poznawania siebie, a także zmiany poglądów i akceptacji tego, czego zmienić nie można oraz dążenie do samopoznania, czyli analizy własnych walorów i wad. Taka osoba musi wiedzieć do czego chce dążyć, jakie ma aspiracje i potrzeby oraz jakie wartości przyświecają jej w życiu. Samej sobie musi dawać wsparcie, a przy tym mieć kontrolę nad swoim życiem i liczyć się z różnymi konsekwencjami. Kobieta pewna swoich atutów musi być asertywną, dbać o własne prawa i potrzeby, ale jednocześnie nie może krzywdzić innych. Musi też realizować swoje priorytety, będące w zgodzie z własnymi marzeniami i wartościami, a przy tym rozwijać swoje życie duchowe. Rób wyłącznie to, co uważasz za najwłaściwsze dla Ciebie, uparcie, choć nie bezwzględnie dąż do zamierzonych celów i rób to, co sprawia Ci największą przyjemność, a przede wszystkim otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Podejmuj działania z optymizmem i nie obawiaj się, że poniesiesz porażkę. Po prostu działaj!

Wspinaj się na szczyt powoli

Wysoka samoocena wiąże się z występowaniem innych cech, tj. zdolność do autoprezentacji własnej osoby, ufność, towarzyskość, a przede wszystkim otwartość na zmiany. Nie możesz pozwolić sobie na to, aby Twoje zbyt niskie poczucie własnej wartości doprowadziło Cię do utraty śmiałości, smutku lub nawet depresji. Człowiek wartościuje siebie pod względem różnych kryteriów, często na podstawie fragmentarycznych sądów na własny temat buduje zgeneralizowaną postawę wobec siebie zarówno pod względem sukcesów na polu zawodowym, w zakresie wyglądu zewnętrznego, umiejętności porozumiewania się czy też inteligencji. Zatem można pracować nad kompetencjami społecznymi, asertywnością, sposobami negocjowania czy technikami autoprezentacji, a wszystko to w sposób pośredni przełoży się na stabilizację dobrego mniemania o sobie. Musisz postrzegać siebie jako osobę wartościową, jak na swoje możliwości!

Co pomoże Tobie w zbudowaniu poczucia własnej wartości? Najlepiej robić to małymi kroczkami, na początku stawiać sobie małe cele, aby wkrótce osiągnąć to, o czym tak naprawdę marzymy w znacznie szerszym spectrum. Przede wszystkim istotne jest, jaką filozofię życia wyznajemy,  i właśnie by nie narażać się na stagnację trzeba wyznaczać sobie małe cele i cierpliwie je realizować. Ważne też, aby cele te były na miarę własnych możliwości, i abyśmy opinii innych nie brali zbytnio pod uwagę. Należy zrozumieć, że niepowodzenia również są ważne, gdyż mobilizują człowieka do intensyfikowania wysiłków w sytuacji, kiedy bardzo mu na czymś zależy.

Stwórz wykres własnych osiągnięć

Musisz stworzyć swój osobisty wykres, na którym zaznaczysz swoje sukcesy i porażki. Weź kartkę lub kolorowe fiszki i wypisz dwie swoje pozytywne cechy wyglądu i charakteru, a może posiadasz też jakiś talent? Wówczas nie zapomnij go zapisać. Jeśli masz jakieś marzenia, zastanów się, jakie cechy Twojego charakteru mogą pomóc Ci w jego osiągnięciu. Zastanów się też, z której sfery swojego życia jesteś najbardziej dumna oraz jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze. Może to być na przykład empatia lub kreatywność. A może to pomoc innym stanowi dla Ciebie prawdziwe wyzwanie. Warto zastanowić się nad tym, czego Ty oczekujesz i tak naprawdę na tym budować swoje życie i karierę. Nigdy nie myśl w kategoriach, że ktoś inny jest lepszy od Ciebie. Zamiast tego myśl po prostu, że ludzie są różni i mają różne cechy i talenty. Jeśli doskwiera Ci samotność, to pomyśl o tym, że masz szansę na znalezienie swojej drugiej połówki, dzięki swojej niezależności i dyspozycyjności. Taka refleksja nad sobą, autoanaliza i docenienie własnych zalet i sukcesów pozwoli Ci na nowo odkryć własne atuty. Wówczas bez trudu dostrzeżesz, że Twoje życie jest złożone z palety różnych barw. Buduj swoje marzenia na tym, czego potrafisz dokonać i uwierz, że jesteś warta o wiele więcej niż Ci się wydaje.

Daria Głowacka

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: