Beauty Management PR & Marketing to Women publikuje „WomenPower Index 2017”

W przypadku kobiet trend jest jeden: POWER. #womenpower, #girlspower, #gogirls to hashtagi, które towarzyszą codziennym aktywnościom kobiet i sprawom dla nich ważnym. To też hashtagi utrzymane w duchu empower women, który jest globalnym, silnie rozwijającym się nurtem. Women Power Index 2017 to pierwsza na rynku analiza używania tych hashtagów przez Polki i Polaków w ich kanałach na Instagramie, Facebooku oraz na Twitterze. Index powstał w oparciu o analizę ilościową i jakościową postów w polskich mediach społecznościowych opublikowanych w 2016 roku, a także w oparciu o badanie ankietowane przeprowadzone w 2017 roku.

 

– Premiera Women Power Index 2017 odbywa się dwa miesiące po narodzinach akcji #metoo, która otworzyła kolejny rozdział #womenpower; miesiąc po przyznaniu przez magazyn Time honorowego tytułu ”Człowieka Roku 2017” kobietom, które zapoczątkowały tę akcję; kilka dni po  inauguracji inicjatywy „Time’s up” i na kilka dni przed ceremonią rozdania Złotych Globów, podczas której aktorki i kobiety związane z przemysłem filmowym i inicjatywą Time’s up zapowiedziały, że ubiorą się na czarno. Z miesiąca na miesiąc #women –  i –  #girlspower pojawia się w nowych kontekstach, które kształtują rzeczywistość i wpływają na świat  biznesu oraz marek. To będzie nabierać na mocy  – podkreśla Joanna Stopyra – Fiedorowicz, psycholog społeczny, właścicielka Beauty Management PR & Marketing to Women.

Women Instragram Power

16 224 to łączna liczba postów opublikowanych w 2016 roku przez Polaków w social media, które zawierały przynajmniej jeden z analizowanych w raporcie hashtagów: #womenpower, #girlspower, #gogirls, #gogirl, #empowerwomen, #siłakobiet i #strongwomen. Aż 85, 88 proc. z nich opublikowano na Instagramie. Niemalże 96 proc. postów zawierających badane hashtagi opublikowały kobiety. Większość postów i komentarzy opublikowanych przez mężczyzn można określić jako wyraz poparcia dla kobiet (głównie wsparcie Czarnego Protestu). Panowie w pojedynczych wpisach dopingowali również kobiety w osiąganiu swoich celów.

WomenPower w oczach kobiet i mężczyzn

Feminizm, feministki, siła kobiet, silne, energiczne kobiety sukcesu, aktywne i niezależne – to najczęstsze określenia, jakie zarówno kobiety i mężczyźni przywołują definiując womenpower. Z jednej strony to napawa optymizmem, ponieważ w swojej istocie womenpower, który wpisuje się w globalny nurt empower women, komunikuje właśnie te wartości, na które obie płcie zwróciły uwagę najczęściej. Z drugiej jednak strony, w tych skojarzeniach nie ma w ogóle wskazań na relacje (matki- córki, siostry czy przyjaciółki), a które jak wynika z Women Power Index 2017 występują również przy hashtagu womenpower. Co piąty badany zadeklarował, że womenpower zauważa w mediach. Warto w tym miejscu podkreślić, że ogólnopolskie media od kilku lat poświęcają uwagę zmianom ról i utartych wzorców, jakie dotyczą obu płci. Womenpower w IT dostrzegają najczęściej najmłodsi respondenci – 24proc. kobiet w wieku 15 – 18 lat oraz 21 proc. ich rówieśników. Te statystyki mocno wyróżniają się na tle pozostałej grupy respondentów, których odpowiedzi oscylowały między 2 a 11 proc. w zależności od płci i wieku. To jasny sygnał dla wszystkich fundacji, uczelni i organizacji,  które w ostatnich latach bardzo aktywnie zaangażowały się w działania na rzecz przyciągania kobiet do świata IT. 23 proc. kobiet w wieku 45 – 54 lat zauważa womenpower w postawie i zachowaniu współczesnych kobiet.

Jest to najwyższy procent wskazań na ten obszar. Ale zauważają go również kobiety w wieku 15  – 18 lat oraz te w wieku 25 -34 (po 21 proc. wskazań), a także mężczyźni w wieku 55+ (również 21 proc. wskazań).

Z dziewczynami

Analizowane w WomenPower Index 2017  hashtagi pojawiają się w wielu kontekstach. Na ich tle szczególnie mocno wyróżniają się trzy. Pierwszy dotyczy zdrowego tzw. fit stylu życia, który obejmuje m.in. treningi na siłowni, metamorfozy ciała, motywowanie do aktywnego stylu życia, rekomendacje zdrowych posiłków. Drugi najsilniejszy kontekst to fala protestów kobiet związanych z ustawą zakazującą aborcji. Selfie & Social Power to trzeci główny kontekst używania analizowanych hashtagów przez Polki w 2016 roku. Wśród tej grupy postów możemy wyróżnić posty poświęcone wspólnym wyjściom i wypadom z przyjaciółkami, nierzadko związanym z aktywnością m.in. maratony, kajaki, zdobywanie górskich szczytów, są wśród nich także posty dedykowane więziom siostrzanym oraz córek z matkami. We wszystkich tych kontekstach bardzo wyraźnie podkreślony jest aspekt relacji, wspierania się nawzajem i motywowania.

WomenPower Index dostępny jest pod linkiem: http://beautymanagement.co/women_index.pdf

 

 

Nikt jeszcze nie skomentował

Pozostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

I.D. MEDIA AGENCJA WYDAWNICZO-PROMOCYJNA

info@idmedia.pl
tel. +48 609 225 829


redakcja@ikmag.pl

 

Magazyn kobiet spełnionych,

Śledź na: